12 sposobów na upalne dni

Uff jak gorąco… Gdy temperatura powietrza przekracza 30 kresek, często czujemy się osłabieni, zmęczeni, senni i poirytowani. Mamy problemy z koncentracją, trudniej jest nam się skupić na codziennych obowiązkach. Warto w takiej sytuacji poszukać i użyć sposobów, które poprawią komfort upalnych dni oraz pozwolą w pełni cieszyć się pięknym i słonecznym latem. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam 12 sposobów na upalne dni.

12 sposobów na upalne dni

1. Zwiększ liczbę przyjmowanych płynów

Wypijaj co najmniej 3 litry płynów w ciągu upalnego dnia. W domu, w pracy, w podróży, na wakacjach – zawsze miej przy sobie butelkę wody. Pij w małych ilościach, ale systematycznie (nawet wtedy, gdy nie chce Ci się pić). Jeżeli odczuwasz pragnienie, oznacza to, że organizm już jest odwodniony. Staraj się pić niegazowaną chłodną (nie lodowatą!) wodę. Świetnie, jeśli będzie z dodatkiem świeżej mięty, która skutecznie orzeźwia, dodaje smaku i ochładza. Genialny na upały jest napój o nazwie „terere”, czyli yerba mate zalana zimną wodą, z kostkami lodu oraz świeżymi ziołami. Taki napój skutecznie orzeźwia, wyostrza percepcję i pobudza. Unikaj natomiast nadmiernej ilości kawy, słodkich napojów gazowanych i alkoholu, które sprzyjają odwodnieniu. Pamiętaj także o swoich zwierzętach. Pilnuj, by ich miska zawsze była pełna świeżej wody.

2. Postaw na lekką i zdrową dietę

Postaw na lekką jak najmniej przetworzoną dietę z dużą ilością warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i jogurtów. Doskonały będzie chłodnik np. z pomidorów lub z ogórka i cukinii. Przepis znajdziesz TUTAJ. Postaw również na owoce, które skutecznie Cię orzeźwią, nawodnią i dostarczą ciału cennych mikroelementów. Świetnym wyborem będzie arbuz, brzoskwinie, nektarynki, morele, truskawki, czereśnie, czy melony. Unikaj smażonych, tłustych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążą zmęczony upałem organizm.

3. Orzeźwij się pysznymi lodami

Domowe lody – WellJaTyMy.pl

Postaw na te zdrowe domowe. Przygotujesz je łatwo i szybko. Lody wykonane samodzielnie dorównują smakiem i orzeźwieniem tym ze sklepu, ale zdecydowanie przewyższają wartościami zdrowotnymi. Są bowiem pozbawione tłuszczy, cukru, barwników i polepszaczy smaku. Przepis na pyszne domowe lody znajdziesz TUTAJ. Pamiętaj jednak, aby lody jeść powoli. Poczekaj, aż rozpuszczą się w jamie ustnej, tak aby śluzówka w obrębie gardła przyzwyczaiła się do niskiej temperatury. Szybkie połykanie dużych lodowych kęsów może spowodować szok termiczny i infekcję gardła.

4. Ubieraj się lekko i przewiewnie

Noś lekką, przewiewną i w jasnych kolorach odzież z tkanin naturalnych, które przepuszczają powietrze takie jak len, jedwab czy bawełna. Unikaj rzeczy ze sztucznych tkanin, które zwiększają odczucie ciepła i spowodują, że będziesz się bardziej pocić. Dobrym wyborem będzie także kapelusz, chusta lub czapeczka, które ochronią głowę przed przegrzaniem. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych.

5. Zwolnij tryb życia

Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza od południa do godziny 15.00. Aktywność na zewnątrz (np. bieganie, rower, prace w ogródku) zaplanuj na wczesną lub późniejszą porę dnia. Nadmierny wysiłek fizyczny może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego. W miarę możliwości więcej odpoczywaj, relaksuj się, poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki.

6. Weź szybki prysznic

Szybki prysznic to prawdziwa ulga i przyjemność w letni upalny dzień. Pamiętaj jednak, aby woda nie była zbyt zimna, bo Twoje ciało zacznie rekompensować niedobór ciepła. W rezultacie temperatura Twojego ciała wzrośnie. Wejdź pod prysznic z wodą o takiej temperaturze, jak zazwyczaj, a potem stopniowo zmieniaj ją na letnią.

7. Ogranicz opalanie

Przebywaj na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny, stosując przy tym dobre kremy o wysokim współczynniku skuteczności ochrony. Zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Zrezygnuj z przebywania na słońcu w czasie najintensywniejszego grzania, czyli od godziny 11:00 do 15:00. Dzieci i osoby starsze nie powinny w tych godzinach wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.

8. Kąp się rozważnie i odpowiedzialnie

Kąp się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wchodź do rzek i dzikich kąpielisk. Wybieraj miejsca bezpieczne, odpowiednio przygotowane i oznaczone. Najlepiej takie, których pilnują ratownicy. Nie wchodź do wody gwałtownie. Rób to powoli, delikatnie opłukując ciało. Szybka kąpiel w zimnej wodzie po rozgrzaniu ciała na słońcu może skutkować wystąpieniem szoku termicznego. Upalne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą i zażywania kąpieli. Ważne jednak, aby robić to rozważnie i odpowiedzialnie. Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze.

9. Chroń mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem

W ciągu dnia zamknij okna, zasłoń żaluzje, rolety lub zasłony. Możesz też nałożyć na szyby materiał odbijający promienie słoneczne. Ograniczysz w ten sposób napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Wietrz mieszkanie wczesnym rankiem, wieczorem i nocą. Jeśli to możliwe, śpij przy otwartym oknie.

10. Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne

Wyłącz lub ogranicz zużycie takiego sprzętu jak: komputer, telewizor, żelazko, ładowarka, świetlówki, wiatrak czy kuchenka. Wyłączenie nieużywanego w danym momencie sprzętu może obniżyć temperaturę w pokoju nawet o jeden stopień. Używanie wiatraków owszem może przynieść ulgę, ale może także wywołać reakcje alergiczne (wentylator rozdmuchuje kurz i pyłki), ataki astmy, suchość oczu, ust, nosa, gardła, podrażnienie zatok, ból mięśni i wysuszenie skóry. Jeśli wentylator jest zbyt niekorzystny dla Twojego zdrowia, zrezygnuj lub mocno ogranicz jego użycie.

11. Postaw na domowe rośliny

Zadbaj o obecność roślin w Twoim domu, w biurze. Zraszaj je i podlewaj. Oddające wilgoć do otoczenia kwiaty delikatnie nawilżą powietrze, lekko je schładzając. Szczególnie polecane są takie rośliny jak: skrzydłokwiat, szeflera, lipka pokojowa, begonia, dracena, fikus i paprotka. Dodatkowo zieleń listków zadziała na Twoją psychikę relaksująco i kojąco.

12. Szukaj wytchnienia blisko ziemi

Gdy jest Ci bardzo gorąco, połóż się na podłodze. Gorące powietrze wędruje do góry, więc blisko ziemi znajdziesz ulgę i wytchnienie.

Orzeźwiająca letnia lemoniada

Letnia lemoniada. Przepis WellJaTyMy.pl

Pyszna, orzeźwiająca i skutecznie gasząca pragnienie. Dobrze nawadnia organizm w czasie upalnych dni.

Składniki:

  • 1/2 szklanki soku z limonki (lub cytryny)
  • 4 szklanki zimnej wody
  • 3-4 plasterki limonki (lub cytryny)
  • 1 łyżka miodu
  • listki mięty
  • kilka kiści czerwonych porzeczek (lub innych owoców, które lubisz)
  • kostki lodu

Przygotowanie:

Sok z limonki, plasterki limonki wrzuć do dzbanka. Dodaj miód do smaku. Wymieszaj. Udekoruj listkami mięty i czerwoną porzeczką. Wrzuć kilka kostek lodu. Rozlej do szklanek.

Przyjemnego delektowania się pięknymi i słonecznymi chwilami. Ahoj lato!