
Smog jest mgłą, która zawiera w sobie wszelkie zanieczyszczenia atmosferycznego powietrza. Powstaje głównie z płynów oraz gazów, które pochodzą bezpośrednio ze spalania w piecach węgla, samochodowych spalin oraz przemysłowych zakładów. Klasyczny smog głównie występuje od listopada, aż do lutego w strefie umiarkowanej. Przez kontakt z zanieczyszczonym powietrzem nasz organizm podupada na zdrowiu. Przedwcześnie umiera rocznie w Polsce przez smog prawie 50 tysięcy osób. W wyniku smogu cierpią przede wszystkim układy: oddechowy, krwionośny i nerwowy.
- Układ oddechowy – smog przyczynia się do powstawania infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia zatok, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet raka płuc. Według WHO zanieczyszczenie powietrza w 30 procentach odpowiada za powstawanie nowotworów
- Układ krwionośny – smog przyczynia się do rozwoju chorób serca: choroby niedokrwiennej serca, zaburzenia rytmu serca, zawału oraz nadciśnienia tętniczego
- Układ nerwowy – smog zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i demencji. Może być także powodem udaru mózgu.
Dobrze jest znać kilka prostych środków zaradczych. Choć nie są idealne, to jednak pomagają, chroniąc przed niekorzystnymi skutkami smogu siebie oraz swoich bliskich.
14 sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego ze smogiem
- Śledź alerty smogowe. W czasie wysokiego zanieczyszczenia ogranicz aktywność na zewnątrz.
- Jeśli nie masz przeciwwskazań, używaj masek antysmogowych na zewnątrz. Wybieraj produkty z oznaczeniem N95, dzięki którym użytkownik wdycha o 95% mniej zanieczyszczone powietrze.
- Kup i stosuj oczyszczacz powietrza, który niweluje wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze oraz pyły alergizujące.
- Dbaj o zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, w którym przebywasz (40-60%). Jest to niezwykle ważne dla całego organizmu.
- Zadbaj o obecność zielonych kwiatów w Twoim domu, które poprzez proces fotosyntezy spowodują, że zanieczyszczone powietrze zostanie przez nie wchłonięte. Gatunki, które warto posiadać to np. skrzydłokwiaty, draceny, fikusy.
- Nie wietrz mieszkania w szczytowych godzinach natężenia szkodliwych pyłów.
- Nie ćwicz na zewnątrz w okresie wysokiej zawartości smogu w powietrzu.
- Jeśli tylko masz taką możliwość, zamiast samochodu korzystaj z komunikacji miejskiej. Będzie to korzystne dla środowiska oraz Twojego zdrowia.
- Nie pal papierosów lub znacząco ogranicz palenie.
- Chroń oczy poprzez stosowanie nawilżających kropli do oczu. Dzięki ich zastosowaniu wypłuczesz zanieczyszczenia z oka i odpowiednio je nawilżysz.
- Dbaj o prawidłową i zbilansowaną dietę. Jedz produkty bogate w kwasy omega-3 (np. migdały, masło i orzechy), witaminy: B6 (np. czerwona papryka, ziemniaki) witamina B12 (np. ryby, sery, jajko i mleko), witamina C (np. natka pietruszki, brukselka, brokuły), witamina E (np. migdały, orzechy laskowe, marchew).
- Pij dużo płynów, aby szybciej wypłukać organizm z toksyn.
- Pij napar z czystka, który działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwhistaminowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Czystek detoksykuje i wspiera usuwanie metali ciężkich.
- Dbaj o regularną aktywność fizyczną oraz prawidłową higienę snu. Pozwoli to organizmowi skuteczniej radzić sobie ze smogiem.
Warto zapoznać się z powyższymi sposobami oraz wdrożyć je w codzienne życie. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto dbać o nie każdego dnia.
