Badania dowodzą, że jemy za dużo, niezdrowo i z tego powodu umiera obecnie coraz więcej ludzi. Według raportu ONZ, produkcja żywności jest odpowiedzialna za 30 proc. emisji gazów cieplarnianych i 70 proc. zużycia słodkiej wody, co fatalnie wpływa na środowisko. Lekiem może być dieta planetarna, która pomoże przetrwać ludziom i planecie.
Człowiek zajmuje już ponad 70 proc. terenów lądowych (poza zmarzliną). Nadmierna eksploatacja Ziemi, w tym wycinanie lasów pod tereny uprawne, hodowla bydła i uprawy rolne, powoduje degradację gleby i przyspiesza negatywne zmiany klimatyczne. Ratunkiem mogą być zmiany w diecie ludzi oraz zrównoważona gospodarka żywnościowa. Dowiedli tego także naukowcy z całego świata, w ramach projektu zainicjowanego przez prestiżowy medyczny magazyn “Lancet”.
Raport EAT-Lancet
W styczniu 2019 roku w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych – “The Lancet” opublikowany został raport powołanej przez The Lancet komisji ds. zdrowego odżywiania ze zrównoważonego systemu produkcji żywności (Commission on healthy diets from sustainable food systems). Komisja EAT-Lancet, w skład której weszło 37 ekspertów z 16 krajów podała jako jedną z metod zapobiegania postępującym zmianom klimatycznym – zmianę diety z przeważającą ilością pokarmów pochodzenia roślinnego, a ubogą w produkty odzwierzęce.
Dieta Planetarna – zalecenia
Zasady diety planetarnej zostały opracowane z myślą o osobach zdrowych. Komisja EAT-Lancet podkreśla, że jej celem nie jest wprowadzanie diametralnych zmian w swoim sposobie żywienia, ale drobnych modyfikacji żywieniowych, które mają ogromny i pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka.
- Stosuj model żywienia oparty głównie na produktach pochodzenia roślinnego, z małymi, okazjonalnymi dodatkami mięsa, nabiału i cukru
- Zwiększ spożycie orzechów, pestek i roślin strączkowych. Zawierają zdecydowanie zdrowsze tłuszcze niż mięso
- Stosuj tłuszcze pochodzące głównie z roślinnych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ogranicz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i wyeliminuj częściowo uwodornione oleje
- Zwiększ spożycie warzyw i owoców. Porcja to 100-150 g. Takich porcji należy zaplanować w ciągu dnia nie mniej niż pięć (warzywa) oraz dodatkowe dwie (owoce)
- Pij więcej wody, która zwiąże część błonnika zawarta w warzywach i owocach oraz zapobiegnie ewentualnym problemom jelitowym
- Stosuj zasadę Zero Waste. Planuj posiłki na kilka dni do przodu. Unikniesz kupowania zbyt dużej ilości produktów oraz późniejszego jego marnotrawienia
- Regularnie przeglądaj zapasy w lodówce i w kuchennych szafkach. Wykorzystuj kreatywnie resztki produktowe i skuś się na kulinarne eksperymenty.
Diety Planetarna – korzyści
Wdrożenie powyższych zaleceń niesie ogromne korzyści dla środowiska i konsumentów.
- Korzyści dla Planety – przyczynisz się do ograniczenia hodowli zwierząt, co pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i metanu oraz zużycia słodkiej wody
- Korzyści dla Ciebie – będziesz zdrowszy, ograniczysz ryzyko nadwagi, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób nowotworowych i serca.
Zmiana nawyków żywieniowych, poprawa systemów produkcji żywności oraz redukcja zjawiska marnowania żywności są absolutnie niezbędne do zapewnienia zdrowej i zrównoważonej diety dla 10 miliardów ludzi do 2050 roku (zgodnie z prognozą liczby ludności). Wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania mogą znacznie przyczynić się do poprawy zdrowia ludzi, zapobiegając około 10.8-11.6 mln śmierci rocznie. Jest o co walczyć!