Inspiracja w tworzeniu – gdzie jej szukać?

O inspiracjo! – chciałoby się czasem rzec, czegokolwiek byśmy w danym momencie nie tworzyli. Inspiracja jest rodzajem uczucia, które pobudza do działania, pozwala na stworzenie czegoś wyjątkowego. Pochodzi od łacińskiego “inspirare” co oznacza wzbudzić, natchnąć, ożywić. Inspiracja jest niezbędna w pracy, w życiu, w rozwoju naszych pasji. Bez niej ciężko kreować, tworzyć, realizować pomysły i iść do przodu. Gdzie szukać inspiracji? Odpowiedź brzmi: wszędzie 🙂 . Niebo, ziemia i wszystko, co pomiędzy może stanowić dla nas natchnienie. Rozglądnij się – inspiracja jest bardzo blisko Ciebie…

Inspiracja – gdzie jej szukać? Niebo, ziemia i wszystko, co pomiędzy…

Człowiek

Człowiek jest niewyczerpaną encyklopedią inspiracji. Wokół nas jest mnóstwo osób, które niezależnie od relacji, wieku, płci, poglądów, pochodzenia, mogą nieoczekiwanie zainspirować nas swoim doświadczeniem, słowem, dobrą radą, myślą, radosną lub mroczną historią, czynem, gestem, spojrzeniem. Człowiek to najbogatsza i najcenniejsza skarbnica wiedzy i wartości, z których warto korzystać. Każdy człowiek to inna historia, inne doświadczenie. Każdy człowiek jest niepowtarzalny, jedyny i ważny. Trzeba wierzyć w ludzi, być uważnym i otwartym na nowe znajomości, budować wartościowe i partnerskie relacje. Ważnym elementem są także podróże, dzięki którym poznajemy ludzi z różnych kultur, co korzystnie wpływa na postrzeganie świata, życia i ludzi oraz jest niezwykle cennym zbiorem inspiracji do kreowania i tworzenia.

Miłość

Miłość jest potrzebna i bardzo bliska inspiracji. Miłość karmi naszą kreatywność poprzez gesty, słowa, spojrzenia, dotyk, spijanie myśli i słów z ciała. Natchnieniem i inspiracją z miłości mogą być wspólne i szczere rozmowy, pozostawione myśli na małej karteczce, wspólny spacer, taniec, radość, uśmiech i łzy. Dzięki miłości kolory są jaśniejsze i bardziej soczyste, kształty bardziej wyraźne, niebo jaśniejsze, wiatr łagodniejszy, muzyka intensywniejsza. Miłość jako zjawisko niejednoznaczne o wielu barwach i obliczach jest niezwykłym i cennym źródłem inspiracji.

Zmysły

Zmysły mają potężną moc i siłę przenikania do naszego umysłu. Przewodni zmysł wzroku i uzupełniający go słuch, w dużej mierze zharmonizowane ze sobą smak, węch i dotyk – to dzięki nim możemy czerpać przyjemność z otaczającego nas świata oraz pobudzać i inspirować nasz umysł do kreowania i tworzenia. Szukając inspiracji trzeba patrzeć na wszystko, co wokół nas szerzej, czuć mocniej, słyszeć więcej, smakować wolniej, dotykać uważniej.

Natura

Natura jest niewyobrażalną księgą cudów i inspiracji. Każdy, nawet najmniejszy element natury może pobudzić naszą wyobraźnię i zainspirować do tworzenia dzieł niezwykłych. Inspiracją może być natury tajemniczość, niebezpieczeństwo, harmonia, ład, spokój. Natchnieniem mogą być góry, morza, jeziora, stawy. Padający deszcz, śnieg, zamarznięte kałuże. Spadające jesienne liście zaścielające ziemię. Wiosenne kaczeńce wyrastające z ziemi (kocham kaczeńce 🙂 ). Wszelkie zjawiska na niebie od chmury, burzy, wiatru, deszczu po tęczę i promienie słońca w ciągu dnia. Od wschodu i zachodu słońca, przez noc, księżyc, gwiazdy, planety, mgławice. Weną do tworzenia mogą być także kolorowe, wolne, radosne ptaki i zwierzęta. Natura to niewyczerpalne źródło pomysłów i inspiracji. Bądźmy uważni, otwarci, wrażliwi i korzystajmy z tych cudów, aby tworzyć dzieła niezwykłe!

Wiosna 2019 – pierwsze kaczeńce. Zdjęcie WellJaTyMy.pl

Nasze myśli

Najpiękniejszą inspirację możemy znaleźć w nas samych, w naszych myślach, które mają ogromną moc. Warto czasem pobyć z nimi sam na sam, na przykład przebywając na łonie natury, spacerując, swobodnie tańcząc, ćwicząc, medytując, jadąc samochodem… Myśli są wówczas wolne i mogą zaprowadzić nas w różne zakamarki inspiracji. A stąd już blisko do stworzenia cudownego i wartościowego dzieła.

Sztuka

Kontakt ze sztuką to złoty klucz do fascynującego i pociągającego świata głębokiej wyobraźni, fantazji, kreatywności i inspiracji. Każdy rodzaj sztuki to piękno nie do podrobienia, piękno nie z tej ziemi – pełne różnych kształtów, szeptów, słów, dźwięków, rytmów, emocji, harmonii, barw, światła, kompozycji i … pomysłów. Piękno sztuki może nas dopaść i zainspirować niewidzialnie i nieprzewidywanie. Dlatego warto regularnie spotykać się ze sztuką i czerpać z niej inspirację do tworzenia dzieł fascynujących i niepowtarzalnych. O innych zaletach kontaktu ze sztuką przeczytasz tutaj.

Słowa

Słowa są potężnym mocarzem, jak mawiał grecki filozof Gorgiasz. Inspirację w postaci słów znajdziemy podczas rozmowy z każdym człowiekiem w każdym zakątku świata, w dobrych książkach, opowiadaniach, poezji, audiobookach, podcastach, piosenkach, spektaklach, ciekawych eventach, wykładach, szkoleniach, filmach, reportażach. Funkcja impresywna słowa pobudzi w nas emocje, nastrój, myśli. Rola ekspresywna wyśle do nas uczucia i myśli autora. Funkcja poznawcza będzie kreować naszą świadomość ku przedmiotom i zjawiskom. Bogactwo słów mówionych, pisanych czy śpiewanych napełni nasze serce paletą barw emocji, ciało odprężeniem i relaksem, duszę spokojem i łagodnością a umysł wartościową wiedzą i inspiracją.

Filozofia

Filozofia jest wieczną, z bogatą tradycją, niezwykle ważną i niezbędną dziedziną w rozwoju człowieka. Z języka greckiego filozofia oznacza “umiłowanie mądrości“. Ciekawą definicję filozofii przedstawia Adam Sikora w książce “Siedmiu greckich filozofów”. Brzmi ona: “Filozofia zajmuje się interpretacją świata, problematyką historii, życia społecznego i ludzkiego istnienia. Podejmuje pytania o sens i wartość życia, zastanawia się nad powołaniem człowieka, usiłuje formować własne prawdy moralne, ustanawiając wartości godne realizacji. Pragnie ona kształtować ludzi i wspomagać ich w dokonywaniu rozlicznych wyborów, w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych, w doskonaleniu ich życia”. Filozofia wychodzi naprzeciw człowieka pragnieniom, które są związane z mądrością i prawdą. Filozofia rozwija intelektualną ciekawość dotyczącą świata i człowieka, pogłębia i rozszerza zakres naszych myśli, a tym samym głęboko inspiruje.

“Filozofia przy sobocie”

W tym miejscu wspomnę o dwóch ciekawych grupach na LinkedIn: Filozofia przy sobocie Polska” i “Filozofia przy sobocie Estetyka“. Właścicielem obu grup jest Pan Marcin Balicki. Jeśli ciekawi Cię filozofia, chcesz poznać lub pogłębić jej mądrość i tajemnice to warto dołączyć do wspomnianych powyżej grup. Dla mnie udział w grupie daje okazję do dyskusji z bardzo interesującymi uczestnikami, możliwość intelektualnego myślenia, rozważania i refleksji, poszerzania wiedzy, rozwijających analiz i wniosków. Wpływa to korzystnie na mój rozwój osobisty oraz daje inspirację do tworzenia wartościowych treści.

Podsumowanie

Inspirację do tworzenia możemy znaleźć w bardzo wielu miejscach. Niebo, ziemia i wszystko, co pomiędzy... może nas inspirować. Warto rozwijać w sobie wrażliwość na świat. Należy świadomie i uważnie obserwować i analizować otoczenie, nie spieszyć się, być ciekawym ludzi, świata i życia. Trzeba chłonąć bogactwo natury i zjawisk, które nas otaczają. Warto również żyć tak, aby inni mogli czerpać z nas inspiracje.