Rusz się! Jak ćwiczyć na różnych etapach życia?

Aktywność — niezależnie od wieku — przynosi korzyści nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Jest źródłem zadowolenia, satysfakcji i szczęścia. Dobra kondycja fizyczna wspomaga ogólną wydolność organizmu. Nawet niewielki wysiłek poprawia pracę serca i układu oddechowego. Usprawnia stawy, dotlenia mózg, dodaje energii i radości. Poprawia szybkość reakcji, refleks, koordynację, pamięć oraz pomaga utrzymać prawidłową wagę. Ćwiczyć można w każdym wieku, zwracając przy tym uwagę na aktualną sprawność ruchową oraz aspekty zdrowotne.

Jak ćwiczyć na różnych etapach życia?

Gdy masz 20+

Twój organizm jest wciąż w fazie rozwoju. Do 26 roku życia kształtuje się gęstość kości, a ścięgna są bardzo elastyczne i wytrzymałe. W tym wieku mięśnie stanowią aż 45 procent ciężaru ciała i mają największą masę w czasie całego życia. Wydolność tlenowa, czyli zdolność do określonego wysiłku fizycznego bez wyraźnych objawów zmęczenia jest na bardzo wysokim poziomie. To najlepszy okres budowania fundamentów niezbędnych do bycia aktywnym przez całe życie. Jeśli regularnie uprawiasz sport, możesz to robić nawet 5-6 razy w tygodniu. Jeśli dopiero startujesz, zacznij od 3 do 4 dni treningowych. Pamiętaj: trenuj to, co lubisz!

Gdy masz 30+

Jesteś w pełni sił, kości i więzadła są w świetnej formie, a wydolność tlenowa bardzo dobra. Do ok. 35 roku życia nowe komórki powstają równie szybko, jak stare obumierają, stąd dużo energii i dobre samopoczucie. Czasami pojawiające się zmęczenie, zwłaszcza po pracy, przypisujesz stresowi. Tymczasem między 30 a 40 rokiem życia zaczyna się proces starzenia i powoli, ale nieuchronnie, postępuje. Nie zaniedbuj regularnej aktywności fizycznej. Nawet po przerwie od treningu system mięśniowy szybko wraca do formy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, ćwicz 3 razy w tygodniu, tak aby organizm zdążył przyzwyczaić się do wysiłku. Spróbuj różnych dyscyplin, by wybrać tę, którą najbardziej polubisz.

Gdy masz 40+

To czas, w którym procesy związane ze starzeniem się nabierają tempa. Kurczy się twój wzrost, zmniejsza się gęstość kości, wzrasta zagrożenie osteoporozą, stawy są bardziej obciążone, zwalnia metabolizm. To wszystko może być przyczyną zwyrodnień, bólów pleców i stawów. Nie pomagają słabnące mięśnie, w których masie jest coraz mniej włókien, za to jest coraz więcej tłuszczu. Masz mniej siły i wytrzymałości. Organizm jest coraz mniej dotleniony z powodu spadku objętości krwi w organizmie (ok. 8-9 procent). Ogromne znaczenie ma tutaj prowadzony styl życia, sposób odżywiania, rodzaj pracy, jakość i długość snu. Jak trenować? Jeśli trenujesz regularnie, więcej czasu poświęć na regenerację i masaż. Jeśli dopiero zaczynasz trenować, zrób najpierw podstawowe badania. Jeśli wyniki są dobre, zacznij od 2 do 3 treningów w tygodniu. Stopniowo buduj wytrzymałość i siłę.

Gdy masz 50+

Stale zmniejsza się wytrzymałość mięśni oraz siła. Szybciej się męczysz, dłużej regenerujesz. To także czas menopauzy (kobiety) i andropauzy (mężczyźni). Pojawiają się zaburzenia gospodarki hormonalnej, uderzenia gorąca, kołatanie serca, problemy ze snem, bóle głowy, poty, drażliwość i niepokój. W utrzymaniu dobrego samopoczucia pomoże regularny wysiłek. Powinien być dość intensywny, podnosić tętno i doprowadzić do odczuwania zmęczenia. Ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu. Jeśli dopiero zaczynasz, zrób podstawowe badania. Możesz zacząć od szybkich marszów czy jazdy na rowerze.

Gdy masz 60+

Wydolność organizmu spada do 60-65% wartości z czasów młodości, jednak wciąż z powodzeniem możesz uprawiać niemal każdy sport. Jednak musisz się do tego odpowiednio przygotować. Oprócz codziennego ruchu zadbaj o zdrowe jedzenie, odpoczynek i regenerację na świeżym powietrzu. Jak ćwiczyć? Osoby trenujące od dłuższego czasu powinny zwrócić uwagę na intensywność ćwiczeń tak, aby zbytnio nie przeciążać organizmu. Jeśli dopiero zaczynasz, ćwicz 3 razy w tygodniu po około 30 minut. Możesz pływać, jeździć na rowerze, spacerować, ćwiczyć nordic walking, chodzić na zajęcia fitness, ćwiczyć pilates lub jogę. Pamiętaj o regularnych badaniach. Wysiłek fizyczny może skutecznie spowolnić proces starzenia!

Podsumowanie

Regularna aktywność fizyczna rozwija siłę i wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, równowagę i precyzję. Uruchamia produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Chroni przed wieloma chorobami, przedłuża życie i pozwala zachować sprawność do późnej starości. Czasem wystarczą do tego małe kroki i małe zmiany, a efekty mogą być ogromne i nieocenione. Zatem trenuj to, co lubisz, ciesz się zdrowiem i szczęściem. Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch!