ZERO WASTE to świadomy wybór, dobry dla ludzi i środowiska. Małe, ale znaczące zmiany są potrzebne dla naszej planety. W nurt ZERO WASTE wpisuje się pięć podstawowych zasad, które określa się mianem „5R”. Zasady, które zostały stworzone przez amerykankę Bea Johnson, świetnie sprawdzają się w drodze do życia zero waste. Dowiedz się, co oznaczają i jak możesz je wykorzystać w codziennym życiu.
ZERO WASTE – 5 podstawowych zasad
REFUSE (odmawiaj) – naucz się mówić „nie”, a mocno ograniczysz liczbę śmieci, które przynosisz do domu. Przykładowe działania, które możesz zastosować w codziennym życiu:
- podczas zakupów mocno ogranicz pakowanie warzyw i owoców do foliowych worków. Na placach i bazarkach odmawiaj pakowania w foliowe worki
- odmawiaj przyjmowania zbędnych gadżetów reklamowych
- nie używaj plastikowych sztućców
- odmawiaj przyozdabiania napojów słomką
- korzystaj z dostępnych elektronicznych wydań magazynów, czasopism, gazetek reklamowych.
REDUCE (redukuj) – podążaj ku minimalizmowi, nie kupuj, nie przechowuj w domu zbędnych, nieużywanych rzeczy. Nie łatwo jest sobie czasem odmówić, ale według badań im mniej człowiek posiada, tym bardziej jest szczęśliwy. Lepiej czas przeznaczony na poszukiwanie i zakup kolejnej rzeczy przeznaczyć na czas spędzony z bliską osobą na łonie natury.
REUSE (użyj ponownie) – staraj się wybierać produkty wielokrotnego użytku, naprawiaj w miarę możliwości uszkodzone produkty. Zepsuł się odkurzacz? Sprawdź, czy jest jeszcze aktualna gwarancja i oddaj do naprawy, zamiast kupować nowy. Upuściłaś filiżankę i złamało się ucho? Przyklej je. Posiadasz kartki papieru zapisane z jednej strony? Odwróć je na drugą stronę, potnij na małe karteczki i użyj do robienia listy zakupów. Szukanie rozwiązań na ponowne użycie danej rzeczy wyzwala w nas niezłą kreatywność.
RECYCLE (przetwarzaj) – segreguj odpady. Pomimo pewnych obostrzeń w Polsce, nadal wiele osób nie segreguje śmieci lub nie wie, jak to robić. To bardzo ważne, żeby móc je przetworzyć i odzyskać. Jeżeli masz wątpliwości, jak to robić, poniżej znajdziesz podpowiedź. Świetny sortownik na śmieci do domowego użytku znajdziesz tutaj. Produkt posiada 4 kosze – pojemniki na odpady. Futurystyczna myśl techniczna w parze z funkcjonalnością tworzą wygodny system segregacji domowych odpadów.
Nie wyrzucaj urządzeń elektronicznych. Produkty elektroniczne są wytwarzane z cennych materiałów i zasobów, które mogą być poddane recyklingowi, w tym tworzyw sztucznych, metali i szkła, których wydobycie i wytworzenie wymaga nakładów energii. Przynieś je do lokalnego punktu zbiórki lub z powrotem do sklepu, w którym je kupiłaś.
ROT (kompostuj) – kompostuj odpady biodegradowalne. Odpady zielone w naturalnych warunkach rozkładają się w sposób naturalny, mogąc posłużyć do użyźnienia ziemi. Możesz mieć swój własny kompostownik w domu i pozyskiwać z niego ziemię do kwiatków. Świetny, dobrej jakości kompostownik do domowego użytku znajdziesz tutaj. Jeśli nie posiadasz kompostownika, zastosuj zasadę numer 4 (segreguj) i prawidłowo wyrzucaj swoje odpadki zielone do właściwego kosza. Twoje śmieci trafią do miejskiej kompostowni, gdzie zostaną prawidłowo i odpowiednio wykorzystane.
Podsumowując, warto pamiętać i stosować w codziennym życiu powyższe zasady. Ważne, aby zacząć od siebie i swoim przykładem uczyć innych: rodzinę, sąsiadów, znajomych. Starać się, nie poddawać i nie zniechęcać porażkami. Każde, nawet najmniejsze działanie i nawet najmniejszy krok jest ważny i niezwykle cenny w drodze do życia zero waste. Dla dobra nas samych, naszych bliskich i całej planety.
Powodzenia!