Deser z buraków z bananem i chia

Dzisiejsza well propozycja kulinarna jest nie do odrzucenia. Kombinacja smaku buraka, banana i nasion chia jest wyjątkowa, pyszna i bardzo zdrowa. Deser sprawi przyjemność nie tylko waszym kubkom smakowym, ale również oczom 🙂 .

Buraki –  to warzywa bogate w wiele substancji bioaktywnych, dzięki którym mają liczne właściwości prozdrowotne. Wspierają funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz pracę wątroby. Zawarte w nich substancje biologicznie czynne, uczestniczą w procesie detoksykacji organizmu, a także przyczyniają się do regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, buraki łagodzą skutki stresu oksydacyjnego, co w rezultacie zapobiega uszkodzeniom DNA i rozwojem niektórych chorób, m.in. nowotworów oraz schorzeń o podłożu neurodegeneracyjnym. W swoim składzie mają betalainy nadające fioletową barwę, saponiny, związki fenolowe oraz witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych (m.in. witaminę A, C, E, witaminy z grupy B). To wszystko sprawia, że są doskonałym produktem wzmacniającym odporność. Buraki to warzywa niskokaloryczne. Jeden średniej wielkości burak dostarcza około 40 kcal. Ciekawostką jest, że tryptofan obecny w burakach hamuje apetyt na słodycze. Dzieje się tak dlatego, gdyż daje on uczucie zadowolenia podobne do spożycia gorzkiej czekolady. Warto jeść buraczki jak najczęściej 🙂 .

Składniki (przepis na 2 porcje):

  • Napój roślinny np. migdałowy – 1szklanka
  • Nasiona chia – 3 łyżki
  • Banany dojrzałe – 2 sztuki
  • Buraki gotowane – 2 sztuki

Sposób przygotowania:

Nasiona chia zalałam mlekiem roślinnym i wstawiłam na noc do lodówki. Banany obrałam ze skórki i zblendowałam na mus. Ugotowane wcześniej buraki również zblendowałam na gładką masę. Do szklanek kolejno wykładałam: zmiksowane buraki, na to nałożyłam mus z banana, a na koniec zalałam nasionami chia z napojem roślinnym. Gotowe! Pycha

Smacznego! 🙂

Deser z buraków z bananem i chia. Przepis i zdjęcia WellJaTyMy.pl