Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) do 2050 roku na świecie będzie o 77 procent więcej nowych przypadków raka niż w 2022 roku. Według nowych, niepokojących danych, nawet 35 milionów pacjentów zachoruje w tym czasie na nowotwór. Tylko w 2022 roku wykryto 20 mln nowych przypadków raka oraz odnotowano 9,7 mln zgonów z jego powodu. Wskazano, że około jedna na pięć osób żyjących obecnie na świecie zachorowuje na raka w ciągu swojego życia. Umiera jeden na dziewięciu zdiagnozowanych mężczyzn oraz jedna na dwanaście kobiet.
Wśród najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka wymieniono przede wszystkim tytoń, alkohol i otyłość. Na każdy z nich mamy bardzo duży wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy dzisiaj (04.02), jest doskonałym momentem, aby przeanalizować swój dotychczasowy styl życia oraz wdrożyć stosowne zmiany.
8 zasad, które pomogą Ci obniżyć ryzyko zachorowania na raka
- Nie pal papierosów. Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 000 osób, które same nigdy nie paliły.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość to jeden z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia nowotworów.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. Regularne ćwiczenia chronią m.in. przed rakiem jelita grubego, piersi i błony
śluzowej macicy. - Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru i/lub tłuszczu). Unikaj słodzonych napojów, przetworzonego mięsa oraz ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
- Ogranicz spożycie alkoholu. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. Picie każdej, nawet niewielkiej ilości alkoholu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: rak skóry, choroby oczu (np. zapalenie spojówek, zaćma), osłabienie układu odpornościowego.
- Badaj się regularnie. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety). Szanse wyleczenia raka zwiększa jego wczesne rozpoznanie.
Podsumowanie
Przestrzegając powyższych prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteś w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Koniecznie przeanalizuj dotychczasowy styl życia i zastanów się, jakich możesz dokonać zmian, aby poprawić swoje zdrowie. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Dbając o siebie – dbasz o swoich najbliższych. ❤️