8 zasad, które pomogą Ci obniżyć ryzyko zachorowania na raka

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) do 2050 roku na świecie będzie o 77 procent więcej nowych przypadków raka niż w 2022 roku. Według nowych, niepokojących danych, nawet 35 milionów pacjentów zachoruje w tym czasie na nowotwór. Tylko w 2022 roku wykryto 20 mln nowych przypadków raka oraz odnotowano 9,7 mln zgonów z jego powodu. Wskazano, że około jedna na pięć osób żyjących obecnie na świecie zachorowuje na raka w ciągu swojego życia. Umiera jeden na dziewięciu zdiagnozowanych mężczyzn oraz jedna na dwanaście kobiet.

Wśród najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka wymieniono przede wszystkim tytoń, alkohol i otyłość. Na każdy z nich mamy bardzo duży wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy dzisiaj (04.02), jest doskonałym momentem, aby przeanalizować swój dotychczasowy styl życia oraz wdrożyć stosowne zmiany.

8 zasad, które pomogą Ci obniżyć ryzyko zachorowania na raka

  1. Nie pal papierosów. Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
  2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 000 osób, które same nigdy nie paliły.
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość to jeden z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia nowotworów.
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. Regularne ćwiczenia chronią m.in. przed rakiem jelita grubego, piersi i błony
    śluzowej macicy.
  5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru i/lub tłuszczu). Unikaj słodzonych napojów, przetworzonego mięsa oraz ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
  6. Ogranicz spożycie alkoholu. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. Picie każdej, nawet niewielkiej ilości alkoholu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: rak skóry, choroby oczu (np. zapalenie spojówek, zaćma), osłabienie układu odpornościowego.
  8. Badaj się regularnie. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety). Szanse wyleczenia raka zwiększa jego wczesne rozpoznanie.

Podsumowanie

Przestrzegając powyższych prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteś w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Koniecznie przeanalizuj dotychczasowy styl życia i zastanów się, jakich możesz dokonać zmian, aby poprawić swoje zdrowie. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Dbając o siebie – dbasz o swoich najbliższych. ❤️