Jak wzmacniać pewność siebie? 10 zasad

Mogłem już dawno temu założyć firmę… Znowu nie poprosiłam o podwyżkę… Mogłam wcześniej zacząć pisać swojego bloga… Nie powalczyłem o nowe stanowisko pracy, bo i tak nie mam szans… Nie napisałam i nie wydałam swojej książki, bo na pewno nikt by jej nie kupił. Czy czujesz czasami niemoc w podjęciu decyzji? Czy czujesz się czasem mały i niewiele wart? Czy brakuje Ci odwagi, aby coś zmienić w swoim życiu? W dzisiejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób wzmacniać pewność siebie, tak, aby nie tracić i nie blokować szans, okazji, decyzji i wyborów, jakie niesie nam życie.

Jak wzmacniać pewność siebie? 10 zasad

Przyjmij niepewność jako element zmiany

Lęk przed zmianą i niepewną przyszłością jest uczuciem, z którym zmaga się wiele osób. Powoduje on brak podjęcia decyzji, utratę szansy na zmianę w życiu i na rozwój. Jednak przełamanie się, podjęcie kroku i wypłynięcie na nieznane wody, jest niezwykle cennym doświadczeniem, powodującym zwiększenie pewności siebie, zdobycie nowych umiejętności oraz zwiększenie szansy na osiągnięcie sukcesu osobistego i zawodowego. Warto słuchać swojego wewnętrznego głosu. Warto otworzyć się na zmiany, być gotowym do wypłynięcia na nieznane wody, próbowania nowych rzeczy i zbierania nowych doświadczeń.

Pozwól sobie na błędy i rozwijaj się

Popełnianie błędów oraz niepewność są naturalną częścią życia. Czynienie błędów rozwija, daje wiedzę i wskazówki do dalszego rozwoju, do rozwiązywania problemów w skuteczny sposób. Dając sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, należy pamiętać, aby wyciągać z nich lekcje. Warto też pamiętać, że nie ma ludzi idealnych, każdy z nas popełnia błędy. Ważny jest natomiast ciągły rozwój, bycie lepszym jutro niż było się wczoraj.

Rozwijaj swoją samoświadomość

Budowanie samoświadomości wymaga odwagi obserwowania siebie i swoich zachowań, myśli i emocji, weryfikacji swoich założeń na temat siebie, innych i świata, dostrzegania tego, co wymaga zmiany. Wiedza kim jesteśmy, jakie mamy cele, aspiracje, pasje, wiedza jak postrzegają nas inni, zwiększa naszą kreatywność, motywację, determinację i pewność siebie. Podejmujemy wówczas lepsze decyzje, lepiej się komunikujemy i budujemy silniejsze relacje.

Miej wizję dokąd i po co zmierzasz

Warto mieć wizję tego, jak chce się żyć, co chce się robić, jakie cele i marzenia zrealizować. Zadaj sobie pytanie: Jaka jest moja wizja? Następnie zapisz ją w zeszycie. Spójrz na nią chociaż raz dziennie i zapytaj siebie, czy to, co robisz, przybliża Cię do Twoich celów, czy wręcz przeciwnie. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać priorytety i odrzucić zbędne zadania w natłoku codziennych spraw. Kiedy będziesz dokładnie znał swoją wizję, łatwiej i przyjemniej będzie Ci zwiększyć motywację, odwagę, determinację i pewność siebie.

Naucz się mówić “NIE”

Asertywność i umiejętne odmawianie jest korzystnym czynnikiem dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia. Nie warto marnować czasu na cokolwiek, co nie tworzy wartości dla nas, dla naszych bliskich, dla naszych klientów. Warto przeznaczać czas na tworzenie i realizację pomysłów, które nas rozwiną i zmienią. Przejmując kontrolę nad naszym życiem, zwiększamy swój komfort osobisty, jesteśmy bardziej optymistyczni i bardziej pewni siebie.

Uśmiechnij się, myśl pozytywnie

Optymizm to siła napędzająca do działania, do podejmowania ryzyka. Motywuje, dodaje sił, uskrzydla, zwiększa szansę na realizację założonych celów i osiągnięcia sukcesu. Uśmiechaj się jak najczęściej, a życie od razu wyda Ci się piękniejsze. Uśmiech zwiększa wiarę w siebie, rozprasza troski, pobudza energię życiową i dodaje chęci do działania.

Powiedz wewnętrznemu krytykowi STOP!

Kiedy wewnętrzny krytyk mówi Ci: nie dasz rady, nie uda się, za mało umiesz – zastanów się, czy przypadkiem ten głos nie jest głosem innej osoby, na przykład z Twojego otoczenia? Porozmawiaj z wewnętrznym krytykiem, popatrz mu w oczy i zapytaj, dlaczego tak myśli? Co stoi na przeszkodzie, aby zrealizować postawiony cel? Udowodnij mu, że się myli, że nie ma racji. Zrób z niego swojego sprzymierzeńca, który będzie pomagał i rozwijał, a nie ciągnął do tyłu. Wzmacniaj rozmowy wewnętrzne, które Cię motywują, a wyciszaj te, które blokują i nie pozwalają na Twój rozwój.

Doceniaj samego siebie

Pomyśl lub wypisz w zeszycie, jakie sukcesy udało Ci się osiągnąć w ostatnim czasie. Staraj się zrobić takie podsumowanie po każdym zakończonym miesiącu. Pochwal i doceń siebie, bądź wdzięczny za to, co osiągnąłeś, okazuj radość, świętuj. Pozytywnie programuj i motywuj swój umysł. W ten sposób wzmocnisz pewność i wiarę w siebie. Doceniaj także współpracę z innymi ludźmi, dziękuj im i często chwal. W ten sposób będą czuli, że są dla Ciebie ważni, że ich wspierasz, doceniasz i motywujesz do rozwoju. Dawaj ludziom wartość i pamiętaj, że dobro zawsze powraca!

Bądź sobą, bądź autentyczny

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Bądź sobą, bądź prawdziwy, naturalny, rzetelny i zaangażowany. Dzięki temu poczujesz się lepiej sam ze sobą. Reprezentuj swoją markę własnym nazwiskiem, firmę swoją własną osobą. Nie bądź anonimowy. Anonimowość pokazuje, że masz coś do ukrycia, a to podważa autentyczność. Staraj się żyć w sposób zgodny ze swoimi pasjami, pragnieniami, przekonaniami i wartościami. Miej swoje zdanie, wyróżniaj się – wyrazistość i pewność siebie to Twój atut.

Reprezentuj “Pozycję siły”

Dzięki odpowiedniej i pewnej postawie ciała wzmocnisz wiarę w siebie i obniżysz stres. Oddychaj głęboko. Stań prosto, nogi rozstaw na szerokość bioder, stopy ułóż równolegle do siebie. Unieś lekko ramiona i ściągnij łopatki do siebie. Odchyl lekko ramiona do tyłu, otwórz klatkę piersiową. Pozostań w tej pozycji. Według psychologa społecznego Amy Cuddy, stosując „pozycję siły”, możemy wpłynąć na odpowiedni poziom testosteronu i kortyzolu w mózgu, wzmocnić pewność siebie i zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu.

Podsumowanie

Wzmacniaj pewność siebie pracowicie, systematycznie i cierpliwie. Buduj ją poprzez bycie otwartym na zmiany, uczenie się na błędach i porażkach, które bardziej rozwijają niż sukcesy. Rozwijaj swoją świadomość, miej wizję, dokąd zmierzasz. Bądź asertywny, pozytywny, doceniaj siebie, wzmacniaj swoje rozmowy wewnętrzne. Bądź autentyczny, bądź sobą. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany, zdeterminowany, pewny siebie, z wiarą we własne możliwości w drodze ku osiągnięciu sukcesów.