10 dobrych praktyk w zakresie finansów osobistych

Zdrowy styl życia Wellness to połączenie witalności i radości, dbanie o sprawność fizyczną i umysłową. To umiejętność odpoczywania i relaksu, zdrowe odżywianie, regenerujący sen, zarządzanie stresem, troska o dobre relacje międzyludzkie, troska o środowisko, a także odpowiedzialność finansowa. Wprowadzając do życia zasady Wellness, poprawiasz kondycję i odporność organizmu, zapobiegasz chorobom, uwalniasz się od złych nawyków, dbasz o harmonię między ciałem, duszą i umysłem.

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat odpowiedzialności finansowej. Poznaj sprawdzone praktyki, które pomogą Ci zadbać o Twoje finanse osobiste oraz podnieść jakość życia.

10 dobrych praktyk w zakresie finansów osobistych

1. Prowadź co miesiąc budżet domowy

Zrobić budżet, to powiedzieć naszym pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły! John C. Maxwell

To pierwszy i najważniejszy krok na drodze do zapanowania nad własnymi finansami. Prowadzenie budżetu domowego pozwoli Ci kontrolować, ile i na co wydajesz w skali miesiąca, a także planować, co zrobić z pieniędzmi, które masz do dyspozycji. Pomoże także zauważyć problemy w wykonaniu budżetu i odpowiednio zareagować. Możesz skorzystać z dostępnych gotowych szablonów, które ułatwią budżetowanie lub w prosty sposób prowadzić budżet w swoim domowym kalendarzu/zeszycie. Postaraj się przeznaczyć jedną godzinę tygodniowo na finanse. Spisz przychody, wydatki, zweryfikuj budżet, planuj inwestycje.

2. Zbuduj poduszkę finansową

Postaraj się odłożyć kwotę oszczędności stanowiącej równowartość co najmniej 3-miesięcznych, a najlepiej 6–12 miesięcznych kosztów. Przygotujesz się w ten sposób na niespodziewane życiowe wydarzenia np. utrata pracy, ciężka choroba, pomoc finansowa członkom rodziny. Często bywa tak, że po latach tłustych przychodzą te chude i warto być na nie przygotowanym. Na co dzień będziesz też czuć się po prostu spokojniej, wiedząc, że masz odłożone oszczędności na mogące wystąpić niespodziewane życiowe zawirowania.

3. Wydawaj mniej niż zarabiasz

To bardzo ważna zasada dotycząca finansów osobistych. Niezbędną i bardzo pomocną praktyką jest bieżące prowadzenie budżetu domowego, o czym wspominałam powyżej. Kontrola wydatków pomoże Ci sprawdzić gdzie “uciekają” pieniądze, na jakie kategorie. Pozwolą także na odpowiednią reakcję i korektę codziennych wydatków.

4. Automatyzuj opłaty rachunków

Automatyzacja finansów osobistych pomoże Ci zaoszczędzić czas oraz uniknąć opóźnień w opłacaniu rachunków i naliczeniu odsetek za opóźnienia w ich opłacie. Sprawdzonymi sposobami na automatyzację finansów są np. polecenie zapłaty (automatyczny pobór należności z konta), stałe zlecenie (zlecenie z konta, które możesz ustawić w swojej bankowości na dowolny okres i dowolnie wybraną przez Ciebie kwotę), przelew zwykły z moderowaną datą realizacji (na specjalnie wybranym rachunku oszczędnościowym, ustawiasz przelewy do realizacji na wybrane dni i odpowiednie kwoty).

5. Nie ulegaj nieprzemyślanym zakupom

Przez robieniem zakupów sporządź listę zawierającą spis potrzebnych produktów. Jeśli będziesz się jej trzymać, nie wrócisz do domu z niepotrzebnymi produktami. Na bieżąco kontroluj stan domowych szafek. W pierwszej kolejności zużywaj produkty, które masz w domu, a dopiero później uzupełniaj zapasy. Nie będziesz w ten sposób marnować żywności i innych produktów. Przejrzyj też maile w swojej skrzynce pocztowej i poszukaj tych, które kipią reklamami mającymi skłonić Cię do nieprzemyślanych zakupów (sklepy, witryny internetowe itp.). Jeśli niepotrzebnie uległaś którejś z nich, zrezygnuj ze subskrypcji, klikając w link zawarty w mailu, który otrzymałaś. Nie pozwól sobie na tracenie ciężko zarobionych pieniędzy w tak bezsensowny sposób.

6. Pozbądź się niepotrzebnych, nieużywanych rzeczy

Zrób okresowy przegląd szafek w swoim domu. Znajdź rzeczy, z których nie korzystasz i wystaw je na aukcji Allegro lub OLX. Jeśli nigdy nie korzystałaś z tych portali, będzie to świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy. Podczas sprzedaży nieużywanych rzeczy zarobisz parę złotych, które z przyjemnością dopiszesz do swojego domowego budżetu.

7. Ucz się negocjowania i negocjuj

Negocjowanie przyda Ci się w wielu życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Może to być np. ustalanie pensji lub podwyżki, udział w ważnym rozwojowym projekcie, awans, zakup samochodu, zakup mieszkania, wycena remontu mieszkania, uzgadnianie wyjazdu z rodziną lub znajomymi, negocjacje z partnerem, dzieckiem lub z samym sobą przy przekonywaniu do robienia, lub nierobienia konkretnych rzeczy.

8. Inwestuj nadwyżki finansowe

Inwestuj wyłącznie takie nadwyżki finansowe, których nie będziesz potrzebować w dającej się przewidzieć perspektywie, np. 3 lat. W pierwszej kolejności pomyśl jednak o spłaceniu długów, jeśli takowe posiadasz oraz o zbudowaniu poduszki finansowej. Inwestuj tylko w te instrumenty, które rozumiesz i które są dla Ciebie jasne i przejrzyste. W przeciwnym wypadku poszerzaj wiedzę, pytaj, weryfikuj, sprawdzaj. 

9. Inwestuj w siebie – ucz się, rozwijaj

Ciągła nauka pozwala w porę reagować na zmieniające się trendy i nabywać adekwatne kwalifikacje. Dodatkowa wiedza często przeobraża się w pomysł na nową pracę czy swój własny biznes oraz związane z tym wyższe dochody. Różnorodność zainteresowań to plan B na przyszłość. Rozwijaj się również w zakresie finansów osobistych. Moim ulubionym przewodnikiem po finansach, z którego korzystam regularnie, jest książka Michała Szafrańskiego “Finansowy Ninja”. Obecnie książka sprzedała się już w ponad 95 000 egzemplarzy. To najlepszy poradnik finansowy o tym, jak wdrożyć prawidłowe nawyki, zostać własnym doradcą finansowym i świadomie dążyć do pełnego bezpieczeństwa finansowego.

10. Inwestuj w zdrowie

Zdrowie to Twój największy skarb. Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja z największym oprocentowaniem. Dbając z troską o swoje ciało, duszę i umysł utrzymasz dłuższą sprawność fizyczną i psychiczną oraz zniwelujesz ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne. To wszystko przełoży się na niższe koszty ewentualnego leczenia w przyszłości. Będziesz także osobą z ogromną energią, motywacją i determinacją do pokonywania życiowych trudności oraz do podejmowania dobrych decyzji, w tym dotyczących finansów osobistych.

Bądź odpowiedzialny finansowo. Stosuj w miarę możliwości powyższe praktyki i wyrabiaj sobie dobre nawyki finansowe. Z całą pewnością odbije się to korzystnie na Twoim osobistym budżecie oraz na jakości życia.

Dbaj o siebie razem z WELL Ja Ty My!

DBAJĄC O SIEBIE – DBASZ O INNYCH

Polecane przeze mnie:

Michał Szafrański “Finansowy Ninja” – genialna książka o finansach osobistych.