14 pomysłów na jesienny relaks

Jesień ma w sobie coś niezwykle magicznego. Przyroda szykuje się do zimowego snu, pozdrawiając nas na pożegnanie pięknymi kolorami, karmiąc zmysły zapachami i smakami. Dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe. Dlatego warto dobrze wykorzystać każdą chwilę oraz znaleźć i zastosować swój niezawodny sposób na relaks. Dodać tym samym wybornego i radosnego smaku do jesiennych dni. Poniższa lista pomysłów z pewnością Ci w tym pomoże.

14 pomysłów na jesienny relaks

 1. Spacer po parku, lesie – kontakt z naturą wpływa kojąco na organizm i samopoczucie. Zanurzenie się w jesiennych barwach, zapachach i dźwiękach niesie za sobą wiele korzyści. Już 20 minut przebywania wśród drzew i natury znacząco obniża poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Obcowanie wśród roślin wiąże się również z wystawieniem na działanie jonów ujemnych w leśnym powietrzu, które wpływają na organizm pobudzająco i orzeźwiająco.  
 2. Trening – aktywność fizyczna przyczynia się w znacznym stopniu do wydłużenia i podniesienia jakości życia. Umiarkowany wysiłek fizyczny redukuje stres oraz ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego, chorób serca, otyłości, osteoporozy i depresji.
 3. Masaż – jest niezwykle skuteczną metodą biernej relaksacji. Systematyczne korzystanie z masażu wycisza, odpręża, pomaga zregenerować się w przyjemnej atmosferze. Masaż poprawia również przemianę materii oraz usuwanie z organizmu zalegających toksyn.
 4. Rozgrzewająca herbata – daje przyjemne ciepło, poprawia samopoczucie, pomaga w leczeniu przeziębienia oraz pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Warto dodać do ulubionej herbaty sok z malin, imbir, goździki, cynamon, skórkę pomarańczową czy plasterek cytryny. Dzięki temu napój zyska zupełnie nowy, unikalny smak oraz pozwoli lepiej rozgrzać i dopieścić ciało.
 5. Relaksująca kąpiel – obniża poziom stresu i działa niezwykle relaksująco. Pozwala oderwać się od codziennych problemów i zwiększa komfort psychiczny. W trakcie kąpieli uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia wywołujące dobre samopoczucie, a także tłumiące odczuwanie bólu.
 6. Rozmowa z bliską osobą – stanowi podstawę silnych, intymnych relacji. Dzięki nim czujemy, że nie jesteśmy sami ze swoimi problemami. I nie chodzi wcale o to, aby ktoś pomógł nam je rozwiązać. Wystarczy, że możemy komuś o nich powiedzieć. Szczera krótka rozmowa może znacząco poprawić nasze samopoczucie oraz wywołać uśmiech na twarzy.
 7. Puzzle z dziećmi – to świetny sposób, by poprzez super zabawę uczyć się koncentracji, a także skupienia się na jednej rzeczy. To również niepowtarzalna okazja, by pobyć z dziećmi razem, by ze sobą rozmawiać, śmiać się, wygłupiać, by budować silne więzi i pogłębiać rodzinne relacje.
 8. Krzyżówki – rozwiązywanie krzyżówek pomaga odciąć się od rozproszeń oraz skupić się na chwili obecnej, co z kolei pozwala umysłowi się wyciszyć. Zmniejsza poziom stresu, poprawia koncentrację i pamięć, stymuluje zdolność myślenia, zwiększa pewność siebie oraz przyspiesza zdolność uczenia się.
 9. Odpoczynek przy kominku – klimat kominka sprzyja relaksowaniu się, co z kolei obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Niski poziom hormonu stresu pozwala na osiągnięcie niższego ciśnienia i poprawia jakość pracy serca. Światło kominka uspokaja, relaksuje i przygotowuje mózg do odpoczynku.
 10. Drzemka – krótka drzemka (ok. 30 minut) pozwala złagodzić codzienny stres, uspokoić skołatane nerwy, zatrzymać się na chwilę w biegu za obowiązkami. Ponadto korzystnie działa na serce, uspokaja tętno, wycisza organizm, poprawia koncentrację.
 11. Ciekawy film – oglądanie ulubionego filmu powoduje wyciszenie organizmu oraz poprawę samopoczucia. Wzmacnia także pamięć, koncentrację i kreatywność.
 12. Kulinarne przyjemności – gotowanie w domu relaksuje, uspokaja, zwiększa pewność siebie, a co za tym idzie – pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne. Samodzielne przygotowanie dania uszczęśliwia nie tylko siebie, ale także innych.
 13. Dobra książka – czytanie obniża poziom stresu, uwalnia umysł od lęku i presji dnia. Koncentrując się na fabule i bohaterach książki zapominamy o codziennych problemach, możemy pozwolić sobie wziąć oddech, zrelaksować się i przenieść w inny wymiar, w inną przyjemną rzeczywistość.
 14. Ulubiona muzyka – słuchanie muzyki poprawia koncentrację, podnosi morale, zwiększa poziom energii oraz pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Ulubiona muzyka jest doskonałym narzędziem, które silnie i pozytywnie na wpływa na struktury mózgu, emocje, duszę, działania i rozumienie.

Ważne, aby z powyższej listy wybrać taki sposób na relaks, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie, który Cię zrelaksuje, doda energii, odprężenia i dobrego samopoczucia. Warto także szukać i testować nowe inspiracje. Z pewnością doceni to Twoje ciało, dusza i umysł 🙂 .