26 sposobów na wspaniałe wakacje bez… wyjeżdżania z domu

26 SPOSOBÓW NA WSPANIAŁE WAKACJE BEZ… WYJEŻDŻANIA Z DOMU. Będą co najmniej tak udane, jak wczasy na Majorce. Ba, będą jeszcze lepsze! Odpoczniesz, nabierzesz energii, odetniesz się od pracy. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz i fajnie wykorzystasz ten czas. Dom, miejscowość w której mieszkasz i najbliższa okolica to kopalnia pomysłów do ciekawego spędzenia czasu. Zapraszam do obserwowania, bo codziennie będzie jedna wskazówka. Ciekawa jestem, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej trafiona i ulubiona. Wspaniałych wakacyjnych dni 🙂 .

26 sposobów na wspaniałe wakacje bez… wyjeżdżania z domu

1. ZACZYTAJ SIĘ

Wakacje to czas, kiedy wreszcie można nadrobić książkowe zaległości. Spotkanie z książką jest wyjątkową podróżą w nasz wewnętrzny świat pełen emocji, radości, marzeń i refleksji. Dzięki czytaniu książek poszerzamy wiedzę, rozwijamy myślenie i fantazję, motywujemy się do zmiany. Przyjemnie, relaksująco i wartościowo spędzamy czas. Książka to dobry i niezawodny przyjaciel na każdy dzień. Jest kopalnią wiedzy i mądrości o otaczającym świecie i ludziach. Podróżą do najdalszych zakątków świata bez… wyjeżdżania z domu.

Jedną z moich wakacyjnych książek, którą aktualne czytam, jest książka “Blondynka w Chinach” Beaty Pawlikowskiej. Bliskość natury, tajemnicze zakątki, zdrowie na talerzu, tai-chi, pasja, praca nad własnym rozwojem i przyszłością, optymizm, myśli niebiańskego spokoju i dobra czerwona herbata to jedne z przewodnich myśli tej książki.

Wykorzystaj wakacyjny czas, wybierz swoją ulubioną lekturę i przenieść się do innego świata pełnego Inspirujących ludzi, przygód i niespodzianek. Relaks i dobre samopoczucie gwarantowane.

2. ODDAJ SIĘ KULINARNYM PRZYJEMNOŚCIOM

“Gotowanie to akt miłości, podarunek, sposób na dzielenie się z innymi małych sekretów” Sophia Loren. Gotowanie w domu odmienia życie na lepsze. Dba o nasze zdrowie, odżywia ciało i pobudza do działania. Dzięki gotowaniu w domu:

✅ Wiesz co jesz

✅ Poczujesz się lepiej i zdrowiej

✅ Sprawisz przyjemność sobie i bliskim

✅ Poprawisz relacje w rodzinie

✅ Odkryjesz nowe smaki i przepisy

✅ Pobudzisz swoją kreatywność

✅ Nauczysz się nowych umiejętności

✅ Rozwiniesz pewność siebie i urok osobisty

✅ Zaoszczędzisz pieniądze.

Nie chodzi o to, aby cały dzień spędzać w kuchni, bo trzeba znaleźć czas na inne przyjemności. Choć z doświadczenia i pasji blogowej wiem, że gotowanie mocno i radośnie wciąga.

3. ZRÓB DOMOWE SPA

Zaplanuj kilkudniową kurację dla swojego ciała. Mogą to być pachnące relaksujące kąpiele, pilingi (np. zrobiony samodzielnie z mielonej kawy, cukru i oleju kokosowego), ujędrniające balsamy do ciała, odżywcze maski na włosy oraz paznokcie, ziołowa kąpiel dłoni i stóp. Będziesz promienieć jak po najlepszym turnusie odnowy biologicznej.

ZALETY DOMOWEGO SPA:

? Komfortowo i wygodnie zadbasz o swoje ciało

? Odżywisz i zregenerujesz skórę

? Zadbasz o swoje zdrowie, poprawisz krążenie krwi, złagodzisz ból mięśni i stawów

? Przyjemnie odpoczniesz i ukoisz stres

? Poczujesz wewnętrzną harmonię i równowagę

? Odzyskasz siły witalne

? Nabierzesz energii i optymizmu

? Wzmocnisz odwagę i pewność siebie.

DOMOWE SPA – ZADBAJ O KLIMAT I SZCZEGÓŁY

? Rozstaw w łazience świeczki

? Zapal kadzidełko

? Rozgrzej w kominku ulubiony olejek eteryczny

? Włącz relaksacyjną muzykę

? Przygotuj odżywczy owocowy koktajl.

DOMOWE SPA – KĄPIEL Z OLEJKAMI ETERYCZNYMI I PŁATKAMI RÓŻ.

Jak przygotować? Wystarczy duża ilość ciepłej wody (temperatura 30-32 stopnie), ulubione olejki eteryczne (np. różany, z mięty pieprzowej, szałwii czy kosodrzewiny) i dużo świeżych lub suszonych płatków róż. Zanim nasypiesz płatki na powierzchnię wody, możesz dodać nawilżający płyn do kąpieli i spienić wodę. Sama przyjemność!

4. ZADBAJ O FORMĘ

Lato to świetny czas, aby zadbać o formę, podejmując nowe wyzwania, czy doskonaląc swoje umiejętności w ulubionych sportach. Letnie dni są dłuższe, można wybrać dogodny czas i ulubioną aktywność. Jest wiele możliwości uprawiania sportu. Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Kilka propozycji aktywnego spędzenia czasu:

⛳ Trekking

⛳ Jazda na rowerze

⛳ Bieganie

⛳ Pływanie

⛳ Koszykówka, siatkówka, piłka nożna

⛳ Siłownia, w tym plenerowa

⛳ Zajęcia z trenerem

⛳ Zajęcia fitness

⛳ Taniec

⛳ Jazda na rolkach, deskorolce, hulajnodze

⛳ Spacer z psem

⛳ Ćwiczenia w domu.

Aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na ciało, duszę i umysł. Poprawia sylwetkę, samopoczucie i stan psychiczny. Pobudza uwalnianie endogennych opiatów, działających jak antydepresanty. Ruch wzmacnia organizm na wiele sposobów. Pobudza plastyczność mózgu, poprawia koncentrację i pamięć. Pracujące mięśnie uwalniają czynnik wzrostu – IGF-1, zapobiegający zanikom mięśni, czyli sarkopenii, będącej dużym problemem wieku podeszłego. Aktywność fizyczna działa odmładzająco, podnosi odporność, poprawia sen i zapobiega wielu chorobom. Dodaje energii, optymizmu i pewności siebie.

Regularna aktywność fizyczna to największe dobro, jakie możesz uczynić dla swojego ciała, duszy i umysłu. To największa i najlepsza inwestycja w siebie, w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Wykorzystaj wakacyjny czas, wybierz swoją ulubioną formę ruchu i zadbaj o siebie. Dbając o siebie, dbasz o swoich najbliższych .

5. ZAŁÓŻ ZESZYT WDZIĘCZNOŚCI

Zdaniem Mistrza Eckharta, jeśli mielibyśmy się pomodlić tylko raz w życiu, modlitwa ta powinna brzmieć: “dziękuję”. Wielu mentorów uważa, że tymi słowami należałoby zaczynać i kończyć każdy dzień. Kiedy dotykamy stopą ziemi i kiedy przykładamy głowę do poduszki.W czasie wakacji, kiedy masz nieco więcej czasu, przyjrzyj się sobie i temu, co Cię cieszy. Codziennie wieczorem spisuj swoje radości i wydarzenia, za które tego dnia byłeś wdzięczny losowi. Gwarantuję, że jeśli sięgniesz po ten zeszyt w ponury zimowy wieczór, natychmiast poprawisz sobie humor. Lepiej, niż oglądając zdjęcia z dalekiej podróży.

WDZIĘCZNOŚĆ:

✔ Przybliża do poczucia bycia szczęśliwym

✔ Przyciąga powodzenie, obfitość

✔ Pomaga utrzymać dobre samopoczucie

✔ Pozwala celebrować teraźniejszość – jestem Tu i Teraz

✔ Wzmacnia pozytywne myśli

✔ Blokuje negatywne emocje, które mogą zniszczyć poczucia szczęścia.

JESTEM WDZIĘCZNA ZA:

✔ Otaczające, kochające mnie osoby

✔ Budzik, który dzwoni z rana, bo to znaczy, że mogę powitać kolejny dzień

✔ Pracę i pasję, dzięki której mogę pomagać innym ludziom

✔ Za to, że tyle już za mną, a jeszcze dużo przed…

A za co Ty jesteś wdzięczna/wdzięczny? Pomyśl o tym już dzisiaj.

6. USMIECHNIJ SIĘ

Tak po prostu. A jeśli dzisiaj jest Ci smutno, to też uśmiechnij się ?. Do siebie samej/samego, partnera/partnerki, dzieci, rodziców, siostry/brata, znajomego, sąsiada, kierowcy, przechodnia…Uśmiech sprawi, że będziesz szczęśliwszy, zdrowszy, piękniejszy i bardziej otwarty na innych.

✅ Śmiech korzystanie wpływa na redukcję stresu. Minuta uśmiechu daje tyle, co 45 minut relaksu. Serdeczny i naturalny uśmiech to eksplozja energii w całym organizmie.

✅ Śmiech bardzo dobrze wpływa na przemianę materii i trawienie. Wzmaga pracę mięśni twarzy, przepony, klatki piersiowej, pleców, ramion i brzucha. Minuta gromkiego śmiechu pozwala spalić około 12 kalorii. W godzinę można “wyśmiać” nawet 500 kalorii.

✅ Uśmiech i optymizm powoduje, że ludzie żyją o kilka lat dłużej niż pesymiści. Minuta śmiechu wydłuża życie o 10 minut. Jedną z zasad długowieczności stulatków z krainy Ogimi jest optymizm i uśmiech.

✅ Uśmiech odmładza. Gdy się uśmiechamy, nasze mięśnie twarzy są świetnie masowane , co pozwala utrzymać jędrność skóry na dłużej. Uśmiech powoduje masaż aż osiemnastu mięśni. W czasie wakacji wypróbuj śmiechojogi, czyli terapii uśmiechem. Będzie świetną formą zabawy z dziećmi lub z drugą połówką. Na stronie laughteryoga.org znajdziesz wiele ciekawych produktów, dzięki którym uśmiech będzie towarzyszył Ci każdego dnia.

7. FOROGRAFUJ

“Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki” Angela Carter. Któż z nas nie chciałby, aby choć na chwilę zatrzymał się czas? Fotografowanie właśnie to umożliwia. Każdy z nas jest fotografem swojej codzienności. W łatwy sposób, za pomocą aparatu lub telefonu możemy zrobić zdjęcie i zatrzymać czas, by kiedyś wrócić do tej wyjątkowej i niepowtarzalnej chwili.

? FOTOGRAFOWANIE

✔ Daje ogromną frajdę. Rozwija uważność, ciekawość, kreatywność, spostrzegawczość, empatię, wrażliwość, cierpliwość i wdzięczność. Pozwala poznawać ciekawe miejsca i ludzi. Zmienia sposób patrzenia na świat i pozwala widzieć go inaczej. Z większą ilością kolorów, światła, kształtów, emocji. Dostrzegania wokół małych rzeczy, których do tej pory nie zauważaliśmy.

✔ Pozwala doceniać życie i pamiętać o tym, co ważne. O ludziach, których kochamy i cenimy, ciekawych wydarzeniach, pięknych chwilach, cudach natury. Zdjęcia uświadamiają nas, jak dużo udało nam się zrobić, zobaczyć, osiągnąć i przeżyć i jak dużo jeszcze przed nami…

✔ Fotografia jest fajna, ponieważ jest dla każdego. Możemy robić zdjęcia samemu, wspólnie z dziećmi, partnerem/partnerką przyjaciółmi, znajomymi. Zdjęcia są wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju pamiątką na długie lata.

Wykorzystaj wakacyjny czas, wyrusz w najbliższy teren i oddaj się pasji fotografowania. Zwróć uwagę na soczyste kolory liści, barwne kompozycje na budynkach, promyki światła oświetlającego twarze ludzi czy kolorową poświatę w neonowej reklamie świecącej w nocy. Radość, relaks i dobre samopoczucie gwarantowane ?.

8. SŁUCHAJ PODCASTÓW

Podcasty są wspaniałym medium, dzięki któremu możesz poszerzać wiedzę i dobrze wykorzystać czas.

? CO TO JEST PODCAST?

Dla tych, którzy jeszcze nie znają tego pojęcia, już wyjaśniam. Podcast jest to seria nagrań audio lub wideo w dowolnym temacie, podzielona na odcinki. Pliki z poszczególnymi odcinkami można pobrać z internetu lub słuchać online w formie streamingu.

? GDZIE SŁUCHAĆ PODCASTÓW?

Popularne aplikacje mobilne do słuchania podcastów na system Android: Google Podcasts, Podcast Addict i Castbox. System iOS ma fabrycznie wbudowaną aplikację Apple Podcasts. W AppStore dostępne są też m.in. Pocket Casts, Spreaker Podcast Radio i Player FM. Podcastów można też słuchać na Spotify, zarówno na Androidzie, jak i iOS (mój wybór).

? DLACZEGO WARTO SŁUCHAĆ PODCASTOW?

✔ Poszerzasz wiedzę w wybranym obszarze zawodowym lub związanym z Twoimi zainteresowaniami, pasjami.

✔ Inspirujesz się i motywujesz do wprowadzenia zmian w obszarze zawodowym i osobistym.

✔ Możesz zrobić więcej w tym samym czasie w przyjemny relaksujący sposób. Podcastów możesz słuchać w dogodnym dla Ciebie miejscu np. na siłowni, w samochodzie, podczas biegania, spaceru, porządków domowych.

✔ Poznajesz mnóstwo ciekawych historii osób, które Cię zainspirują i zmotywują do działania.

Wykorzystaj wakacyjny czas i słuchaj podcastów. Poszerzaj wiedzę, inspiruj się, motywuj i relaksuj.

9. ODKRYJ CIEKAWE MIEJSCA

Wakacje to dobry czas, kiedy możesz trochę poszperać i odkryć w pobliżu ciekawe miejsca. Popatrz na swoje miejsce zamieszkania, jakbyś był tu pierwszy raz. Zejdź ze swoich codziennych utartych szlaków, znajdź urokliwe zakątki. Zdziwisz się, jak wiele atrakcji jest tuż obok.

W ostatnich dniach odkryłam bardzo ciekawe miejsce w Krakowie, a mianowicie restaurację ZIELONY STÓŁ gdzie w przyjemnym i słonecznym otoczeniu można zjeść pyszne wegetariańskie przysmaki. Kuchnia wege jest tutaj nową, naturalną i oryginalną odmianą. Pudding z tapioki z chrupiącym crunchy, który miałam okazję skosztować, był przepyszny. Miał przyjemną fakturę, kolor i finisz, który w pełni zadowolił moje kubki smakowe. Polecam ten punkt na mapie Krakowa. Miejsce ze smakiem i klimatem, które pozwoli zadbać o ciało, duszę i umysł. Do tego w smakowitej wegetariańskiej odsłonie oraz z miłą obsługą. Na pewno tu jeszcze wrócę.

Wykorzystaj wakacyjny czas, odkrywaj ciekawe zakątki i ciesz się tym, co masz w zasięgu ręki. Warto! ?

10. PRZYJRZYJ SIĘ SOBIE

Zależy Ci na dobrym samopoczuciu, energii, zdrowiu, kondycji, sylwetce? Urlop to najlepszy czas, żeby zacząć prowadzić dziennik obserwacji organizmu. Dzięki niemu dowiesz się więcej o sobie, m.in. jaka dieta Ci służy, a jaka nie, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla Ciebie najlepszy.

JAK PROWADZIĆ DZIENNIK OBSERWACJI ORGANIZMU?

Przez kilka tygodni zapisuj w zeszycie swoje posiłki i aktywności fizyczne oraz codzienne poczynione obserwacje na swoim organizmie. Dzięki temu będziesz miał możliwość poznania przyczyny gorszego samopoczucia w ciągu dnia np. senności, spadku energii, nadpobudliwości, stresu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gorszego wyglądu skóry, spadku odporności.

Prowadzenie dziennika obserwacji pomoże Ci z dystansem spojrzeć na swój styl życia. Znaleźć jego mocne i słabe strony. W konsekwencji będziesz mógł wprowadzić zmiany, lepiej się poczuć, co przełoży się na szybszą i efektywniejszą realizację zadań i celów. Warunkiem jest odrobina chęci i samodyscypliny, aby skrupulatnie wypełniać swój dziennik.

A jeśli potrzebujesz wsparcia, motywacji i pewności siebie w dokonaniu zmian oraz w osiągnięciu tego, czego pragniesz, napisz do mnie. Link do bezpłatnej konsultacji w bio oraz poniżej. Sprawdźmy, czy i jak mogę Ci pomóc. Do zobaczenia!

www.calendly.com/dorosz/konsultacja

11. IDŹ DO KINA POD CHMURKĄ

W wielu miastach latem odbywają się pokazy filmowe pod gołym niebem. Są organizowane w różnych miejscach np. w parku, w lesie, na łące, placu parkingowym, boisku sportowym, na plaży, rynku miejskim, w amfiteatrze, w przestrzeni ruin zamku, a nawet na wodzie i na dachu…

Takie wydarzenie jest doskonałą okazją, aby nadrobić zaległości filmowe, a także towarzyskie – spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi.

ZALETY KINA LETNIEGO

✔ Przestrzeń i wygoda 
✔ Brak rzędów i dowolność w wyborze miejsc 
✔ Duży ekran na tle nieba
✔ Świeże powietrze 
✔ Piknikowa luźna atmosfera 
✔ Ciekawy repertuar 
✔ Zazwyczaj brak opłat za bilety 
✔ Niepowtarzalny klimat.

Zachodzące słońce, odgłos świerszczy, zapach trawy, szeleszczące liście, szum wody, migocące gwiazdy… Wbrew pozorom, moment, w którym projekcję filmu przerywa letnia burza czy deszcz jest wydarzeniem, które powinien przeżyć każdy z nas, zwłaszcza kiedy oglądamy film z bliską nam osobą.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie organizuje aktualnie projekt “Kino na dachu MCK. Naturalnie”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura w związku z prezentacją wystawy “Domowroty”. Włodzimierz Puchalski”. Pokazy odbywają się na pięknym tarasie widokowym. 

Z kolei Plaża Bagry w Krakowie organizuje filmowe weekendy. W repertuarze są filmy familijne, komedie oraz kino akcji.

Rozejrzyj się w swoim mieście lub w okolicy. Dowiedz się, gdzie organizowane jest kino letnie. To bardzo dobry, wyjątkowy i niezapomniany sposób na spędzenie wakacyjnego czasu.

12. ZRÓB COŚ DLA INNYCH

Znajdź w okolicy organizację, która potrzebuje wolontariuszy. Wybór jest ogromny. Są placówki pomagające seniorom, młodzieży, dzieciom, osobom chorym, niepełnosprawnym, zwierzętom. Także organizacje niosące pomoc humanitarną, działające w kwestii ochrony przyrody, organizujące różnego rodzaju wydarzenia. Poczucie, że robisz coś dobrego, da Ci z niczym nieporównywalną satysfakcję i zastrzyk energii.

KORZYŚCI Z BYCIA WOLONTARIUSZEM

✔ Czynienie dobra, satysfakcja z pomagania innym
✔ Możliwość zdobycia nowego cennego doświadczenia
✔ Nauka współdziałania w grupie oraz współpracy z drugim człowiekiem
✔ Nawiązanie nowych ciekawych i przydatnych kontaktów 
✔ Rozwijanie poczucia sprawczości
✔ Budowanie pewności siebie i gotowości do podejmowania odważnych inicjatyw i własnych projektów w przyszłości
✔ Rozwój empatii, wrażliwości i uważności
✔ Nauka wdzięczności za to, co się posiada, radości z małych rzeczy
✔ Uświadomienie i docenienie największych wartości w życiu, którymi są zdrowie, rodzina i przyjaciele.

Ja również od kilku lat współpracuję jako wolontariusz z fundacją, która poprzez sztukę daje radość małym pacjentom szpitali. Kiedy tylko mam czas pomagam z całego serca. Daje mi to ogromną satysfakcję, rozwój i moc energii.

Wykorzystaj wakacyjny czas i rozpocznij przygodę z wolontariatem. Zrób coś dobrego dla innych, czerp z tego radość i szczęście. Naprawdę warto! ?

13. Baw się zdrowo i owocowo

Z dziećmi i dorosłymi. Do zabawy można włączyć każdego domownika. Wspólna zabawa to nie tylko świetne spędzenie czasu. Przynosi także mnóstwo korzyści: odpręża, rozładowuje emocje, uczy, poszerza horyzonty, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami.
Najprostsze zabawy najbardziej pozwalają cieszyć się chwilą, poczuć wewnętrzną równowagę, radość i szczęście. 

SPRAWDZONE ZABAWY, KTÓRE MOŻESZ WYKORZYSTAĆ

? OBIERANIE JABŁKA 
Tak długo, jak udaje się nie przerwać obierki, uczestnicy snują jakąś opowieść. Gdy obierkowa wstążka się przerwie, osoba przekazuje jabłko komuś innemu, kto tę historię kończy. Jabłka wędrują z rąk do rąk, snują się historie. Po zakończonej zabawie można urządzić prawdziwą ucztę jabłkową.

? ROZRÓŻNIANIE OWOCÓW PRZY POMOCY ZMYSŁÓW 
Dzieci i dorośli mają zawiązane oczy chusteczką. Podczas degustacji rozpoznają owoce po dotyku, zapachu i smaku. Podobnie można zrobić z warzywami.

? ZABAWA “JABŁKO”
Uczestnicy zabawy siedzą w siadzie skrzyżnym. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada osoba trzymająca owoc. Zabawa trwa, dopóki zostaje tylko jedna osoba.

? ZESPOŁOWA SAŁATKA 
Uczestnicy wspólnie przygotowują owocową sałatkę. Im oryginalniejsza, tym lepsza!

Wygospodaruj chociaż 30 minut dziennie na wspólną zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie. Wspólnie spędzony czas zapewni świetną zabawę, relaks i dobre samopoczucie.

14. ODWIEDŹ ZAMEK

Wakacje to idealny czas na zwiedzanie zamków, zarówno tych wielkich, jak i wyjątkowych ruin. Często położone są one w malowniczych miejscach, zachwycają swoim rozmachem i oryginalnymi bryłami. Fajnie jest poczuć wyjątkowy klimat i magię tych miejsc, a być może stanąć oko w oko z legendarnym duchem.

Warto rozejrzeć się dookoła, bo wiele miast i miasteczek ma do zaoferowania piękne i ciekawe do zwiedzania zabytki. W samej Małopolsce zamków i obiektów obronnych, w różnej formie zachowania jest 107, natomiast w całej Polsce takich obiektów jest ponad 1500. Nie wszystkie można zwiedzić, niektóre z nich stanowią własność prywatną. Dlatego, zanim zaplanujesz wypad, sprawdź wcześniej możliwość wejścia na teren konkretnego obiektu.

Dzięki takiej małej lokalnej wycieczce zwiedzisz ciekawy zamek i poznasz jego historię. Poczujesz wolność i przełamiesz rutynę. Zresetujesz umysł, wrócisz wypoczęty, naładowany pomysłami i energią do dalszego działania. Nie zapomnij zrobić zdjęć, gdyż będą one wspaniałą pamiątką na lata dla Ciebie i dla Twoich najbliższych.

W ostatnich dniach ponownie odwiedziłam Zamek Królewski na Wawelu , który wciąż zachwyca swoją wyjątkową magią. A smok wawelski zionąc ogniem (drugie foto) wita radośnie i zaprasza na spędzenie wyjątkowych, niezapomnianych chwil.

Sprawdź, jaki zamek jest w Twojej miejscowości lub w najbliższej okolicy. Zaplanuj wypad i fajnie spędź wakacyjny czas.

15. WEŹ LEŚNĄ KĄPIEL

Wakacje to dobry czas, aby choć na chwilę odciąć się od codziennych problemów, pracy i pozwolić sobie na nieograniczony kontakt z naturą. Jak to zrobić? Wystarczy regularnie spacerować po lesie, parku lub ogrodzie, starając się poświęcać temu pełną uwagę – pozwolić sobie na doświadczenie “kąpieli leśnej”. 

Przebywanie wśród drzew wspaniale działa na organizm. Zwiększa poczucie własnej wartości, empatię, szacunek dla siebie i innych. Zmniejsza niepokój, pomaga w radzeniu sobie ze stresem i gniewem, poprawia kreatywność oraz zwiększa koncentrację. To tutaj najlepiej złapać dystans do codziennych problemów i trosk.

Naturalne olejki drzew i krzewów wydzielają tzw. fitoncydy, które mają dodatkowo działanie przeciwzapalne oraz jonizują powietrze, a co za tym idzie, wspomagają układ oddechowy i poprawiają ogólne samopoczucie. Już półgodzinny spacer w lesie sprawi, że wzmocnisz swoje siły obronne na wiele dni.

Wykorzystaj wakacyjny czas, znajdź miejsce, w którym dobrze się czujesz. Leśną kąpiel możesz praktykować w lesie, w parku lub w ogrodzie. Spaceruj spokojnie i nie śpiesz się. Doświadcz ciszy, przestrzeni, spokoju, zdrowia i szczęścia.

16. POSTAW NA ZDROWE ŚNIADANIA

Wakacje to dobry czas, aby przyjrzeć się nieco bliżej swojemu stylowi życia oraz odżywianiu. Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Też tak sądzę, dlatego mocno zwracam uwagę, aby były zawsze smaczne, zdrowe i kolorowe.

ZALETY SPOŻYWANA ZDROWEGO ŚNIADANIA 

✅ Dodaje sił i witalności, poprawia samopoczucie, pobudza organizm do działania
✅ Przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości
✅ Minimalizuje ryzyko chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca
✅ Poprawia pamięć krótkoterminową i pamięć epizodyczną (pamięć zdarzeń). Pozytywnie wpływa na uczenie się oraz na koncentrację.
✅ Zwiększa odporność. Organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii.

Wartość odżywcza śniadania powinna obejmować 20-25 % wartości energetycznej dziennej diety. Regularnie spożywany, dobrze zbilansowany poranny posiłek powoduje, że w ciągu całego dnia dokonujesz lepszych wyborów żywnościowych.

PRZEPIS NA PORANNĄ MISKĘ ZDROWIA

Składniki:
✔ Ryż jaśminowy – 70 gram
✔ Napój sojowy – 1/2 szklanki
✔ Woda – 1/3 szklanki
✔ Nasiona chia – 1 łyżeczka 
✔ Orzechy nerkowca – 10 sztuk
✔ Miód – 1 łyżka
✔ Owoce: czereśnie, borówki, maliny, porzeczki

Ryż jaśminowy ugotować na napoju sojowym i wodzie. Dodać miód i nasiona chia, dokładnie wymieszać. Ryż wyłożyć do miseczki, posypać owocami i orzechami nerkowca. Pycha!

Wykorzystaj wakacyjny czas na przygotowanie zdrowych i smacznych śniadań. Dostarcz swojemu ciału najlepszej jakości paliwa. Odwdzięczy się zdrowiem, witalnością i radością ?.

17. POPŁYŃ W REJS

Podczas wakacji warto poszukać ciekawych i niezapomnianych przygód i wrażeń. Do takich należą niewątpliwie rejsy. To wyjątkowe okazje do zobaczenia danego miasta od strony rzeki. Poznania jego krajobrazu, tajemnic, legend i historii. Rejs jest wyjątkowym i relaksującym sposobem na zwiedzanie bez tłumów i kolejek.

W Krakowie można zobaczyć uroki miasta w czasie komfortowego rejsu statkiem lub gondolą po rzece. Na wyłączność lub z innymi pasażerami. Podczas rejsu Wisłą można podziwiać piękne krajobrazy oraz zabytki takie jak Salwator, Wawel, Kościół na skale czy Kazimierz.

Wykorzystaj wakacyjny czas i dowiedz się, czy w Twoim miejscu zamieszkania lub w okolicy organizowane są rejsy. Skorzystaj z oferty i przeżyj niezapomnianą przygodę. Fajnie spędzisz czas, odpoczniesz i naładujesz baterie na wiele miesięcy.

18. ZRÓB DOMOWE LODY

Wykorzystaj wakacyjny czas i przygotuj wyśmienite domowe lody dla relaksu i ochłody. Zrobisz je łatwo i szybko. Potrzebne będą ulubione owoce, orzechy, mleko,  miód i specjalne foremki. 

Lody wykonane samodzielnie są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale również o niebo zdrowsze od tych ze sklepu. Są bowiem pozbawione tłuszczy, cukru, barwników i polepszaczy smaku. 

Lody przygotowane wspólnie z drugą połówką, dziećmi, czy wnukami będą świetną i niezapomnianą zabawą. Warto uwiecznić radosne momenty na zdjęciach. Warto tworzyć album swojego życia z takich małych kolorowych chwil.

Zachęcam Was do wypróbowania mojego przepisu na genialne Lody bananowe z kiwi, szpinakiem i orzechami pistacjowymi. Mówię Wam – wielkie mniam mniam.

PRZEPIS NA LODY BANANOWE Z KIWI, SZPINAKIEM I ORZECHAMI PISTACJOWYMI

✅ Banany dojrzałe – 3 sztuki
✅ Kiwi – 2 sztuki
✅ Szpinak świeży – 100 g
✅ Orzechy pistacjowe – 2 łyżki
✅ Napój kokosowy – 3 łyżki
✅ Miód – 2 łyżki

Banany pokrój w plastry i wstaw do zamrażarki na 3 godziny. Zamrożone zblenduj z orzechami pistacjowymi, napojem kokosowym i miodem. Połowę masy przełóż do foremek na lody. Drugą połowę zblenduj z kiwi i szpinakiem. Foremki uzupełnij zieloną masą. Całość wstaw do zamrażarki na kilka godzin. Pycha! ?

19. POLEĆ BALONEM

Czy Ty też czasem patrzysz w niebo i zastanawiasz się, jak to jest latać? Marzysz, by podziwiać otoczenie z wysokości i cieszyć się jego pięknem? Poczuć nieziemską adrenalinę i przeżyć niezapomnianą przygodę? Lot balonem właśnie to umożliwia.

Ukochane miasto z lotu ptaka, ludzie malutcy niczym pionki na szachownicy, majestatyczne góry, błyszczące tafle wody w jeziorach i rzekach, cudowne skarby natury, obłoki “na wyciągnięcie ręki”, podmuch wiatru delikatnie łaskoczący twarz, niesamowita energia i radość, bijące serce… Aż chce się skakać ze szczęścia!

Wykorzystaj wakacyjny czas i dobrą pogodę. Podaruj sobie niezapomniane chwile w powietrzu i nieopisywalne emocje. Oderwij się od ziemi, rusz w kierunku chmur i zapomnij o rzeczywistości.

Dowiedz się, czy w Twoim mieście lub w okolicy organizowane są loty bonem. Wyrusz w baśniową podróż i ciesz się wyjątkowymi chwilami. Życia bowiem nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością zapierających dech chwil. Zrób wszystko, aby było ich jak najwięcej.

20. IDŹ NA WAGARY

Jesteś mamą “wszechogarniającą”? Brakuje Ci czasu i przestrzeni do oddechu? Odpocznij od rodziny. Jeśli Twoje dzieci nie wyjeżdżają na kolonie, poszukaj dla nich opieki, choć na kilka godzin dziennie. Możesz np. umówić się z innymi rodzicami, że będziecie zajmować się pociechami na zmianę. 

Takie wagary, kiedy mąż jest w pracy, a dziecko “zaopiekowane”, działają rewelacyjnie na naszą psychikę. Zrób wtedy coś, na co nigdy dotąd nie miałaś czasu. Na swoje hobby, na zainteresowania lub po prostu na odpoczynek od codzienności.

Może przeczytasz niedawno kupioną książkę? Udasz się do fryzjera lub kosmetyczki? Pójdziesz na masaż lub jogę? Zrobisz domowe spa? Poćwiczysz przy relaksującej muzyce? Lub pójdziesz na spacer i zażyjesz leśnej kąpieli?

Ważne, aby był to czas tylko dla Ciebie. Potraktuj go jako inwestycję we własne zdrowie i szczęście, na które w pełni zasługujesz.

Dzisiaj funduję sobie wyjątkowe wagary, bo urodzinowe ?. To będzie wspaniały dzień.

A jak u Ciebie? Kiedy idziesz na wagary? ?

21. ZNAJDŹ ZŁOTĄ RYBKĘ

Wykorzystaj wakacyjny słoneczny czas i udaj się w teren w poszukiwaniu złotej rybki. Rzeka, jezioro, staw… Podczas spaceru bądź w kontakcie ze sobą.

A kiedy już zobaczysz złotą rybkę, pomyśl marzenie. Najbardziej ekstremalne i ekscytujące, ale takie możliwe do zrealizowania. Niech nie będzie ono dla czyjegoś podziwu, poklasku, czy dla spełnienia czyichś oczekiwań. Niech to marzenie będzie Twoje, wypływające z głębi Twojego spokojnego pięknego serca.

Po powrocie do domu zapisz marzenie na kartce. Określ czas, na jego spełnienie. Teraz, za miesiąc, czy może za rok? Zamień marzenie w cel i zrób wszystko, aby je zrealizować. Wybierz taką drogę do realizacji, aby podążanie nią było świetną i ciekawą przygodą.

Warto walczyć o spełnianie swoich marzeń. Wystarczy podjąć pierwsze kroki, aby przybliżyć się do realizacji celu. To bowiem marzenia nakręcają nas do działania, do zmiany na lepsze. Dlatego warto marzyć! I koniecznie trzeba spełniać marzenia. Bo same się nie spełnią…

Tego lata zobaczyłam już cudną złotą rybkę (zobacz foto). Marzenie pomyślane, zapisane i zamienione w cel. I oczywiście będzie jego realizacja. Ciąg dalszy nastąpi. Stay tuned! ?

22. PRZEŁAM SCHEMATY

Robienie rzeczy niezwykłych wymaga zmiany i nieszablonowego myślenia w każdej dziedzinie życia. Dlatego warto czasem łamać codzienne schematy i próbować nowych rzeczy. Dzięki temu uczymy się, rozwijamy, poznajemy lepiej samego siebie, odkrywamy inne drogi do osiągania celów i marzeń.

Wykorzystaj zatem wakacyjny czas i koniecznie zrób coś inaczej niż dotychczas. Zobaczysz, jak ogromna jest z tego frajda. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji.

✅ Wracając z pracy lub ze sklepu, wybierz inną drogę niż dotychczas. Może zmienisz plany i wstąpisz do kafejki na kawę i ciacho? 
✅ Pojedź gdzieś rowerem, zamiast samochodem
✅ Idź do kina przed południem, a nie wieczorem
✅ Zjedz obiad w nowej restauracji
✅ Wypróbuj przepis na nową zaskakującą potrawę. Może pyszne indyjskie pakore?
✅ Spróbuj nowej aktywności fizycznej. Może zamiast zajęć fitness spróbujesz sportów walki?
✅ Jadąc samochodem, zamiast słuchać radia, słuchaj podcastów 
✅ Zamiast składać komuś życzenia urodzinowe telefonicznie, może pojedź do tej osoby i złóż je osobiście? 
✅ Przeczytaj książkę z innej, nieznanej Ci dziedziny. Może z medycyny, sportu, dietetyki, kryminału lub psychologii?
✅ Zrób nowy ciekawy kurs, który Cię rozwinie. Może kurs trenera personalnego, fotografa, sommeliera, pilota lub florystki?

Pomysłów na złamanie codziennych schematów jest wiele. Znajdź dla siebie ten najciekawszy i inspirujący. Wypróbuj i ciesz się nową ekscytującą przygodą.

Dopiszesz coś do powyższych pomysłów na złamanie codziennych schematów? Daj znać w komentarzu!

23. POZWÓL SOBIE NA NICNIEROBIENIE

Potrzeba nicnierobienia od czasu do czasu potrzebna jest każdemu z nas. Odrobina przestrzeni i spokoju pozwala bowiem na zatrzymanie się w codziennym biegu i przemyślenia wielu spraw. A to rodzi nowe pomysły i kreatywne rozwiązania.

Jeśli nie zadbasz o siebie, to z kreatywności, pomysłów, energii, skupienia i wytrwałości nici. Świadomy odpoczynek i relaks to najlepsza inwestycja w dobre samopoczucie oraz lepsza skuteczność w działaniu.

Dlatego nie bój się pustych luk w kalendarzu. Zostaw przestrzeń na odpoczynek i pełen relaks. Pozwól sobie na miłe nicnierobienie. Bądź tu i teraz, doceń, to co cię otacza, delektuj się chwilą i małymi rzeczami, takimi jak śpiew ptaków, szelest liści, ciepłe promienie słońca na twarzy, smak kawy…

24. POJEDŹ NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Każda wycieczka rowerowa to fantastyczna przygoda mająca unikalny klimat. Dzięki tej aktywności masz możliwość poznania ciekawych zakątków będących na wyciągnięcie ręki. Podczas jazdy gra dla Ciebie najpiękniejsza orkiestra na świecie, czyli matka natura, poprzez śpiew ptaków i szum liści na drzewach.

Podczas wycieczki rowerowej masz przyjemny wolny czas dla siebie. Dobrze go wykorzystaj, aby się wyciszyć, oczyścić umysł i przemyśleć ważne sprawy. To też czas, kiedy możesz oderwać się od codziennej rutyny i przeżyć coś nowego i ekscytującego.

Regularna jazda na rowerze poprawi Twoje zdrowie i kondycję. Połączenie wycieczki rowerowej z aktywnością fizyczną daje doskonałą motywację do pedałowania. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg, brzucha, pleców oraz serce. Ponadto dotlenia, dba o młodość skóry i sylwetki. Godzina intensywnej jazdy na rowerze to nawet 500 spalonych kalorii. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu hartuje, przez co wzrasta odporność na infekcje i bakterie. Dzięki temu rzadziej będziesz chorował oraz będziesz miał więcej sił oraz motywacji do robienia fajnych rzeczy i osiągania doskonałych wyników.

Wykorzystaj wakacyjny czas i wyrusz w podróż rowerową. Odkryj najpiękniejsze zakątki swojego miejsca zamieszkania. Ciesz się wolnością, aktywnością na łonie natury i szczęściem. Odpręż się, zrelaksuj i wróć pełen energii i dobrego samopoczucia.

25. ZOBACZ WYSTAWĘ

Im oryginalniejsza i zadziwiająca tym lepsza ?.

Każda wystawa to fragment pięknej i niepowtarzalnej sztuki. Każde wydarzenie to inny temat i świat, odmienny styl. Każde z nich inspiruje, zachęca do poznania, wywiera różne emocje. 

Kontakt ze sztuką dają ogromne wartości w życiu człowieka. Dzięki zmysłom – wzrok, słuch, dotyk przenika do najbardziej ukrytych zakamarków świadomości. Daje siłę do działania lub wycisza, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki sztuce dostrzegamy i cieszymy się pięknem świata, doceniamy codzienne małe rzeczy. 

Kontakt ze sztuką rozwija empatię, wyobraźnię i kreatywność. Korzystnie wpływa na zdrowie. Uspokaja, redukuje stres. Jest bodźcem i impulsem do dalszych działań, dodaje odwagi.

Warto rozejrzeć się w swoim mieście lub w okolicy oraz udać się na ciekawą wystawę. 

Warto poznawać świat, odkrywać jego tajemnice i piękno. Taką możliwość dają między innymi wystawy oraz kontakt ze sztuką. Odkrywaj, podziwiaj, doceniaj i Ty ?.

26. MEDYTUJ

Na pewno nie raz spotkałeś się z informacją, że ludzie pełni szczęścia i sukcesów medytują. Jako trener mentalny i praktyk medytacji mogę to w pełni potwierdzić.

CO DAJE MEDYTACJA?

? Powoduje wewnętrzną harmonię i spokój 
? Wycisza umysł 
? Redukuje stres
? Zwiększa koncentrację 
? Poprawia nastrój 
? Łagodzi stany depresyjne 
? Poprawia jakość snu
? Zwiększa tolerancję na ból 
? Dodaje radości i energii 
? Poprawia pamięć 
? Obniża ciśnienie krwi
? Poprawia metabolizm 
? Łagodzi migreny 
? Podnosi samoocenę 
? Rodzi nowe pomysły 
? Wprowadza w życie pozytywne zmiany.

SPOSÓB NA MEDYTACJĘ:

Usiądź w spokojnym miejscu, wycisz telefon. Przymknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że powietrze, którym oddychasz, jest zielone. Jak piękno natury wokół Ciebie. Każdy wdech będzie więc zielonym dmuchnięciem powietrza, które przemieszcza się przez Twój nos, aż do gardła, a potem w stronę przełyku, a potem niżej i niżej aż do płuc. Następnie, kiedy robisz przyjemny wydech, zielone powietrze płynie… Całe ciało rozluźnia się i przyjemnie relaksuje.

Wykorzystaj wakacyjny czas i jak najczęściej medytuj. Pozwól, aby Twoje ciało w pełni się zrelaksowało, a głowa i myśli były lekkie jak piórko. Następnie pełen energii ruszaj w świat i zdobywaj góry.

▶️ To już ostatnia inspiracja na Wspaniałe wakacje bez… wyjeżdżania z domu. Ostatnia w tej serii, ponieważ pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu jest mnóstwo! Warto próbować, warto cieszyć się życiem, które masz tylko jedno. Wykorzystaj go jak najlepiej… 🙂 .

Ciekawa jestem, który z przedstawionych pomysłów trafił do Ciebie najbardziej i czy jest jeszcze coś, co dodałabyś/dodałbyś do tej listy. Daj znać w komentarzu.

Ahoj lato! ?