5 zasad chroniących przed kleszczami

Po moim ostatnim buszowaniu wśród owocowych drzew i zajadaniu się pysznymi wiśniami zobaczyłam na mojej ręce maleńkiego gościa w postaci… kleszcza. Na szczęście nie zdążył wbić się w ciało, ale niewiele brakowało. Świadomość, czujność oraz kontrola i tym razem nie zawiodły 🙂 .

Piękne, bajeczne i kolorowe lato w pełni. Spędzamy czas, relaksując się przyjemnie w przydomowych ogródkach, na działkach, w parkach, na spacerach na łonie natury. Jednak nawet podczas letnich i beztroskich dni należy zadbać o swoje zdrowie. Małe, ale groźne niebezpieczeństwa czyhają na nas w najmniej spodziewanych miejscach. Jednym z nich są maleńkie, ale niebezpieczne kleszcze. Warto wiedzieć, jak się chronić przed ich atakiem. Poznaj 5 zasad chroniących przed kleszczami. Dbaj o siebie i o swoich bliskich.

Małe, ale groźne kleszcze

Z roku na rok rośnie problem kleszczy, które roznoszą choroby groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Najbardziej znana to borelioza, której leczenie jest przewlekłe i uciążliwe. Borelioza przebiega w dwóch fazach – wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Objawy boreliozy mogą być różne. Ważne, by zgłaszać lekarzowi wszystko, co nas zaniepokoiło.

Objawy boreliozy wczesnej:

  • rumień wędrujący i inne zmiany skórne
  • objawy grypopodobne kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu.

Objawy boreliozy późnej:

  • przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty
  • nawracające bóle głowy, mięśni i stawów
  • dezorientacja, zagubienie, oszołomienie
  • huśtawki nastrojów, depresja
  • duszności, kaszel
  • nagłe problemy ze słuchem
  • powiększone węzły chłonne
  • nawracające bóle brzucha
  • wszelkiego rodzaju nagłe i nawracające objawy, które wcześniej nie występowały.

Kleszcze występują przede wszystkim w lasach, ale także w parkach miejskich, na placach zabaw osłoniętych drzewami, w przydomowych ogródkach. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

5 zasad chroniących przed kleszczami

Aby zmniejszyć ryzyko wkłucia się kleszcza oraz rozwoju choroby, warto przestrzegać 5 poniższych zasad:

  1. Noś odpowiedni strój. Idąc do lasu, na łąkę, czy do parku zakładaj długie spodnie, buty z wyższą cholewką i bluzkę z długim rękawem. Chroń głowę czapką z daszkiem lub kapeluszem. Noś jasne ubrania, szybciej zauważysz na nich jeszcze niewkłutego kleszcza.
  2. Wybieraj odpowiednie pory spacerów. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem.
  3. Unikaj zarośli. Chodź środkiem ścieżek, unikaj kontaktu z krzewami.
  4. Sprawdzaj ciało pod kątem obecności kleszczy. Po kontakcie z naturą sprawdź, czy na ubraniu lub skórze nie “wędruje” kleszcz, który szuka miejsca do wbicia się. Wytrzep ubrania, weź prysznic.
  5. Stosuj preparaty i olejki odstraszające kleszcze. Spośród olejków, najlepszym wyborem będzie olejek miętowy, olejek różany, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z trawy cytrynowej oraz olejek geraniowy. Spośród preparatów, bardzo skuteczne są produkty firmy VACO. Zawarte w nich substancje stanowią skuteczną barierę przeciw kleszczom i innym owadom. Środki są bezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli już znajdziesz kleszcza wczepionego w skórę, należy jak najszybciej i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go pęsetą lub specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy. Po wyciągnięciu pasożyta należy sprawdzić, czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża). Następnie kleszcza trzeba zgnieść, wyrzucić i dokładnie umyć ręce.

Ranę po kleszczu należy zdezynfekować wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub 40-procentowym alkoholem.

Ważne, aby nie smarować kleszcza wazeliną, czy masłem, ponieważ może zainfekować, gdy będzie się dusił wprost do wnętrza ciała.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Stosuj w miarę możliwości powyżej opisane zasady, aby uchronić się przed atakiem małych, ale niebezpiecznych kleszczy. Kluczowe jest, aby po spacerach sprawdzać ubranie i ciało pod kątem obecności pajęczaków. Ukłucie przez kleszcza nie powoduje bólu, dlatego tak ważne jest, aby po pobycie wśród natury dokładnie obejrzeć całe ciało. Należy pamiętać także o ochronie zwierząt domowych, które mogą przynieść kleszcze do domu w swojej sierści.

Zdrowie to Twój największy skarb. Dbaj o niego zawsze i wszędzie.

Dbając o siebie – dbasz o swoich bliskich .

Źródło wiedzy medycznej: www.krus.gov.pl – “Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych“.