
Ajurweda jest mi bardzo bliską dziedziną nauki, ponieważ podobnie jak filozofia wellness rozpatruje człowieka holistycznie, biorąc pod uwagę jego ciało, duszę, umysł i emocje. Patrzy z poziomu zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i mentalnego. Jeżeli na którymkolwiek z tych poziomów braknie nam równowagi, nie możemy powiedzieć, że jesteśmy całkowicie zdrowi. Ajurweda wskazuje drogę, jak dobrze żyć i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i szczęściem. Jest piękną podróżą, w której medycyna spotyka się i integruje z psychologią oraz filozofią, aby służyć dobremu i długiemu życiu.
Historia ajurwedy
Ajurweda to bardzo stara dziedzina nauki, wywodząca się z Indii. Jej nazwa pochodzi z sanskryckich słów: AYUR (“życie” lub “zdrowie”) i VEDA (“nauka” lub “wiedza”). Narodziła się ponad 5 tys. lat temu w rejonie Kerala na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Do dziś jest powszechnie praktykowana w Indiach i na Sri Lance. Jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 roku oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.
Leczenie holistyczne
Lekarze, którzy praktykują ajurwedę, badają i leczą człowieka w sposób holistyczny, czyli całościowy. Biorą pod uwagę różne elementy jak np. wzrost, kolor włosów i oczu, rodzaj uzębienia, sposób trawienia, sposób reakcji na zmieniające się pory roku, sposób reakcji na ciepło lub zimno. Określają tzw. “konstytucję”, czyli “doszę”, i dobierają najlepszą dla danej osoby dietę.
Czym są “dosze”?
Dosze to energetyczne siły natury, które pomagają nam lepiej zrozumieć nas samych oraz otaczający nas piękny świat. Starożytni riszi, święci wieszczowie tworzący wedyjskie księgi, podzielili wszechświat na 5 żywiołów: ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń. Z nich składają się trzy dosze: vata, pitta i kapha. Człowiek rodzi się z jedną lub kilkoma doszami, które dominują w naszym ciele, i to one określają naszą “konstytucję” zwaną “prakriti”.
Dosza VATA – powietrze i przestrzeń. Uosobienie energii i ruchu. Związana z kreatywnością i elastycznością. Nadzoruje każdy ruch – przepływ powietrza, bicie serca, skurcze mięśni, ruch tkanek i komórek w ciele. Odpowiada za komunikację między umysłem i systemem nerwowym.
Dosza PITTA – ogień i woda. Reprezentuje energię transformacji. Podobnie jak ciepło ognia rozprzestrzenia się i przenika otoczenie, lub jak woda płynie torem wyznaczonym przez podłoże. Koncentruje się wokół inteligencji, zrozumienia oraz trawienia pokarmów, myśli, emocji i doświadczeń. Zarządza odżywianiem, metabolizmem i temperaturą ciała.
Dosza KAPHA – woda z ziemią. Wspiera strukturę, solidność i spoistość materii. Jest uosobieniem energii miłości i współczucia. Nawadnia wszystkie komórki i układy, nawilża stawy i skórę, utrzymuje odporność organizmu i chroni tkanki.
Idealny rozkład dnia ( dinacharya) według ajurwedy
Według zasad ajurwedy dobrze jest optymalnie wykorzystać naturalne cykle dobowe i podejmować podstawowe czynności życiowe w podanych poniżej porach. Razem z odpowiednim odżywianiem ma to podstawowe i ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zrównoważenie doszy powoduje zredukowanie stresu w ciele i umyśle oraz zwiększenie poziomu energii.
6.00 – 8.00 – Wstawanie
12.00 – 13.00 – Obiad
18.00 – 19.00 – Kolacja
21.30 – 22.30 – Przygotowanie do snu
Równowaga w naturalny sposób
Dosze w ciągu naszego życia, na skutek ciągłych zmian i czynników np. złe jedzenie, używki, stres, wychodzą ze stanu równowagi. Cierpi na tym nasze ciało, dusza i umysł. Podstawowym celem ajurwedy jest osiągnięcie równowagi w sposób naturalny, z użyciem przede wszystkim ziół, owoców i warzyw. Według założeń ajurwedy to, co nakładamy na skórę, powinny być tak czyste i zdrowe jak pokarm, który spożywamy. Niezwykle ważny jest kontakt z naturą, który eliminuje uczucie duchowej pustki. Ważne, abyśmy pamiętali, że jesteśmy częścią planety – ekosystemu, podobnie jak wszystkie zwierzęta i rośliny. Częścią naturalnego piękna, które dzięki swojemu dobrodziejstwu może skutecznie zadbać o nasz dobrostan. Warto z tych darów korzystać. Dzięki temu mamy szansę zregenerować i zmienić swoje życie na lepsze.
Shirodhara – masaż na “trzecie oko”

W wolnej chwili warto skorzystać z bogactwa oferowanych masaży i zabiegów ajurwedyjskich, które pozwalają odblokować kanały energetyczne “nadi” dla prawidłowego przepływu energii witalnej. Shirodhara to znany, tradycyjny zabieg w ajurwedzie, polegający na polewaniu ciepłego oleju na “trzecie oko” – czoło i głowę. Punkty “marma” znajdujące się w tym obszarze są bezpośrednio związane z różnymi częściami naszego mózgu. Pływ oleju w odpowiedniej temperaturze, w odpowiednim kierunku i częstotliwości pomaga świetnie wyciszyć myśli i zrelaksować się. Dzięki użytym naturalnym olejom jest to też znakomity zabieg upiększający skórę i włosy.
Podróż po oceanie zdrowego życia
Ajurweda jest mądrością zdrowego życia oraz kompletnym systemem uzdrawiającym i leczniczym. Uświadamia nam jak żyć, by wykorzystać naszą wewnętrzną moc oraz rozwinąć w sobie w pełni człowieczą i duchową siłę. Jest pięknym rejsem po oceanie długiego, zdrowego i szczęśliwego życia. Warto wziąć udział w tej niezwykłej i pełnej niespodzianek podróży.
