Jak zrealizować założone cele?

Moja znajoma założyła sobie ambitny cel, że nauczy się języka włoskiego. Zapisała się na lekcje online, które odbywały się pięć razy w tygodniu. Po dwóch miesiącach intensywnej nauki zrezygnowała. Czy też masz czasem trudności w wytrwaniu w postanowieniach? Nie obwiniaj się, bo większość ludzi podobnie jak Ty poddaje się w połowie drogi do celu. Postanowienia, nawet te niewielkie, często stanowią niezłe wyzwanie. Poznaj 7 sposobów na to, aby zwiększyć szansę na ich realizację.

7 sposobów na realizację założonych celów

Planuj

Planowanie to kluczowa umiejętność niezbędna w każdej sferze życia osobistego, jak i zawodowego. Jednak zły plan i brak motywacji są jak przebita opona w samochodzie – daleko na niej nie zajedziemy. Planując, zwróć uwagę na to, aby cele były dobrze sprecyzowane, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne i terminowe (metoda SMART). Zbyt trudne zadania, mogą Cię szybko zniechęcić.

Zbuduj strategię

Przeanalizuj, w którym miejscu jesteś obecnie, jakie masz zasoby, czego Ci brakuje do osiągnięcia konkretnego celu, co lub kto może Ci w tym pomóc. Określ jasną wizję końca osiągnięcia sukcesu, określ swoje mocne i słabe strony. Następnie stwórz i zapisz w zeszycie swoją strategię do osiągnięcia celów. Obserwuj, analizuj i w razie potrzeby koryguj, ale pamiętaj, że jeśli ciągle dokonujesz zmian to znak, że nie masz strategii, lub jest ona bardzo słaba.

Wykonuj małe kroki

Rozłóż duże zadanie na kilka mniejszych etapów. Planując np. naukę nowego języka, zacznij od poziomu podstawowego, z częstotliwością, która nie będzie Cię zbytnio obciążać. Z czasem podnieś poziom trudności, dbając o systematyczność w nauce. Wyznaczaj cele pośrednie, planuj i nie zapominaj o świętowaniu sukcesów. To zwiększy Twoją motywację i skutecznie utrwali nowe zachowania, które z czasem staną się codziennym i przyjemnym nawykiem.

Zapisuj rezultaty

Mierzenie celów jest doskonałą motywacją, a słowo pisane ma niezwykłą moc. To, co zapisane, staje się niemal namacalne. Jeśli np. uczysz się języka obcego, sprawdzaj nowe umiejętności na podstawie testów. Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, kontroluj masę ciała raz w tygodniu i notuj wyniki. Ważnym efektem mierzenia będzie także świadomość przeszkód, które wystąpiły podczas realizacji postanowienia, co pozwoli na stworzenie planu na wypadek spadku motywacji.

Działaj systematycznie

Zgłębianie wiedzy w drodze do osiągnięcia celu w postaci czytania książek, poradników, słuchania podcastów, uczestniczenia w szkoleniach, kursach itp. nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zaczniesz wprowadzać zdobytej wiedzy w życie. Jeśli chcesz zrealizować postanowienie, musisz skupić się na działaniu i systematycznym powtarzaniu wdrożonych działań.

Bądź zdeterminowany – zamień problem na wyzwanie

Determinacja jest niezbędną cechą w drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów, wymagającą długotrwałej motywacji i konsekwencji. Ważna jest tutaj pasja i coś, co płynie z naszego serca i jest spójne z naszymi wartościami. Jeśli nie będzie pasji w tym, co robisz, to motywacja szybko się wyczerpie. Każdy pojawiający się na drodze problem zamień na wyzwanie. Wizualizuj na bieżąco swoje cele oraz efekt, jaki chcesz uzyskać. Wówczas łatwiej będzie zamienić Ci motywację na determinację.

Zapewnij sobie wsparcie

Realizacja celów w samotności ma zupełnie inną moc niż te ogłaszane publicznie. Opowiedz o postawionych celach bliskim i zaufanym osobom. Łatwiej dotrzymasz zobowiązań podjętych w obecności innych osób, które będą Ci towarzyszyć w drodze do celu oraz będą Cię odpowiednio motywować. Zrealizowanie zadań będzie też doskonałą okazją do wspólnego świętowania sukcesu.

Odpowiednie planowanie, dobra strategia, metoda małych kroków, mierzenie i zapisywanie rezultatów, systematyczne działanie i powtarzanie, determinacja i wsparcie bliskich osób to doskonałe i sprawdzone sposoby na realizację założonych celów. Życzę Ci powodzenia w tej niezwykłej podróży do realizacji postanowień i spełnienia marzeń! 🙂