Do dzisiejszego artykułu zainspirował mnie udział w jednej z dyskusji grupy na LinkedIn „Filozofia przy sobocie Estetyka”, której autorem jest Pan Marcin Balicki. Dyskusja toczyła się wokół tematu związanego z rolą sztuki w życiu człowieka. Mimo iż sztuka zajmuje ważne miejsce w moim życiu, to przyznam, że do tej pory nie zastanawiałam się tak mocno i dogłębnie, czym dla mnie jest. Co wnosi do mojego życia prywatnego i zawodowego. W tym artykule znajdziesz moje refleksje na ten temat. Może zachęcą i zainspirują również Ciebie do nieco szerszego spojrzenia na sztukę oraz do wykorzystania jej niewątpliwej wartości w swoim życiu osobistym i zawodowym. Przy czym, nie musisz być wielkim znawcą sztuki ani kolekcjonerem drogich dzieł. Wystarczy, że będziesz osobą uważną, otwartą i wrażliwą na piękno i wartość, jaką daje kontakt ze sztuką.
Czym jest sztuka?
Sztuka to podstawowy składnik kultury każdej epoki. Wielu osobom, sztuka może kojarzyć się jedynie z obrazem, rzeźbą czy muzyką. Tymczasem pojęcie sztuki jest znacznie szersze. Sztuka to także literatura, teatr, cyrk, taniec, kino, architektura, fotografia, grafika i wiele więcej. To jeden z ważnych sposobów uzewnętrzniania zdolności twórczych człowieka. Ciekawą definicję sztuki przedstawia Władysław Tatarkiewicz: “Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”. Inne definicje sztuki, jej funkcje i dziedziny znajdziesz tutaj.
Jakie wartości daje kontakt ze sztuką?
Wzbogaca człowieka – duszę, umysł i ciało
Sztuka jest dla mnie ważnym źródłem estetycznego rozwoju oraz intelektualną przyjemnością. Formą, słowem, szeptem, dźwiękiem, barwą, kompozycją, światłem, bryłą kształtuje moje uczucia i wzruszenia. Dzięki zmysłom – wzrok, słuch, dotyk – przenika do najbardziej ukrytych zakamarków świadomości i zasiewa ziarna cennych wartości. Jest krystaliczną istotnością, której plony są wyjątkowe i niepowtarzalne, dające różnych kolorów emocje. Daje siłę do działania lub wycisza, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki sztuce dostrzegam i cieszę się pięknem świata, doceniam codzienne małe rzeczy. Dzięki mojej wyobraźni mogę myśleć i patrzeć na sztukę w sposób osobisty i polecieć tam, gdzie jeszcze nikt nie był…
Rozwija empatię
Patrząc na dzieło artysty mam możliwość interpretacji, co autor miał na myśli, jaki jest jego przekaz, refleksje, odczucia. W ten sposób rozwijam w sobie umiejętność odczytywania myśli drugiej osoby i empatii. Tę umiejętność wykorzystuję zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, współpracując z zespołami, pracownikami oraz budując wartościowe relacje.
Rozwija wyobraźnię, kreatywność, dodaje odwagi
Kontakt ze sztuką inspiruje, pobudza fantazję, kreatywność, wyobraźnię. Niejednokrotnie konkretne dzieło wyglądem przypomina inne. Na przykład mało znany fragment zamku w Łańcucie wyglądem przypomina sławną “kurzą stopkę” na Wawelu. Zatem patrzenie też jest sztuką… Sztuka w postaci tańca pobudza wzrok, słuch i dotyk. Dzięki temu mogę wyrazić samą siebie, rozwinąć pomysłowość i ekspresję. Kontakt ze sztuką pobudza mnie do kreatywnego rozwiązywania problemów, dodaje odwagi, czyni mnie bardziej twórczą i otwartą na zmiany.
Korzystnie wpływa na zdrowie
Kontakt z pięknem sztuki uspokaja i redukuje stres, przez co zapobiega licznym chorobom i korzystnie wpływa na mój dobrostan. Dowiedli tego także naukowcy z Bolonii, przeprowadzając badania wśród osób w wieku 19 do 81 lat. Lekarze zbadali reakcje ich organizmów na widok fresków w sanktuarium w Piemoncie. U uczestników eksperymentu stwierdzono spadek poziomu kortyzolu średnio o 60%. Więcej o badaniu oraz jego wynikach przeczytasz tutaj. Sztuka w postaci muzyki, ale nie tylko, uspokaja i relaksuje, jest także bodźcem i impulsem do dalszych działań. Sztuka w postaci tańca eliminuje napięcia mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, ale może dodawać również energii.
Poszerza wiedzę, buduje kontakt z dziełem i Artystą
Kontakt ze sztuką poszerza moją wiedzę o twórcach, ich dziełach, historii i przekazie. Buduje magiczną więź z Artystą, wzbudza podziw. Powiększa wiedzę o wartościach kulturowych. Ułatwia przyswojenie wiedzy na temat wydarzeń historycznych, poszerza wiedzę o świecie.
Pogłębia wiedzę o nas samych, pomaga zrozumieć wnętrze człowieka
Dzięki sztuce poznaję samą siebie oraz pokłady mojej podświadomości. Sztuka uwrażliwia mnie, zmusza do refleksji nad zachowaniem i postępowaniem. Rozwija akceptację inności oraz świadomość tego, że istnieje wiele odpowiedzi na to samo pytanie. Dzięki sztuce kształtuję i rozwijam swoją otwartość i wrażliwość, by dalej przekazywać ją innym ludziom.
Podsumowanie
Sztuka ma ogromny potencjał w kształtowaniu charakteru człowieka już od najmłodszych lat. Ułatwia zrozumienie świata, rozwija kreatywność, wyobraźnię, umiejętność emocjonalnego przeżywania. Poszerza wiedzę, utrwala piękno i kształtuje własny światopogląd. Warto czasem zatrzymać się i pobyć chwilę ze sztuką oraz z jej nieocenionym pięknem i bogactwem, jakie daje. Z pewnością korzystnie wpłynie to na nasz dobrostan – duszę, umysł i ciało. Spośród bogactwa form sztuki, warto wybrać taką, która w sposób szczególny będzie nas rozwijać, uszczęśliwiać i będzie przyjemnym i wartościowym wykorzystaniem wolnego czasu.
A Ty? Czym jest dla Ciebie sztuka i jaka jej forma jest Ci najbliższa? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu poniżej.