Natura to ŻYCIE – doceniajmy i szanujmy!

Polskie Morze Bałtyckie. Film – WellJaTyMy.pl / Bożena Dorosz

Jednym z elementów filozofii życia Wellness jest dbanie o otaczające nas środowisko naturalne, na które mamy ogromny wpływ. Szanujmy naturę, która dała nam życie. Nie pozwólmy jej zniszczyć.

Dzisiaj, tj. 22 marca obchodzimy dwa ważne święta:
Światowy Dzień Wody – ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku jako element Światowego Dnia Wody. Polska jest krajem, który ma to szczęście, że ma dostęp do morza. Dlatego ważne jest, aby dbać o nie odpowiedzialnie.

Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, aby przypomnieć mieszkańcom Ziemi, że można i trzeba zapobiegać problemom związanym z niedostatkiem wody, jej zanieczyszczeniem oraz problemom związanym z bioróżnorodnością mórz i oceanów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska Morza Bałtyckiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz eksploatacji jego zasobów, np. poprzez ograniczenie zużycia sztucznych nawozów w rolnictwie oraz skuteczniejsze oczyszczanie ścieków. Niemal cały obszar naszego kraju znajduje się w zlewni Bałtyku, dlatego wszyscy mamy wpływ na to, co do niego wpływa.

Każdy z nas może przyczynić się do poprawy zasobów mórz i oceanów, a tym samym do zmian w naszym środowisku. Nawet najdrobniejsze działania przyczyniają się do ogromnej poprawy natury. Warto zacząć od siebie i wdrożyć w życie poniższe działania.

12 prostych czynności, dzięki którym możesz zadbać o Bałtyk oraz o mniejsze zużycie wody
  • Nie śmieć na plaży. Swoje śmieci wyrzucaj do kosza. Jeśli nie znajdziesz go na plaży, zabierz śmieci ze sobą. Nie rób z plaży popielniczki ani publicznej toalety
  • W czasie podróży/wycieczki po Bałtyku nigdy nie wyrzucaj śmieci za burtę. Ich miejsce jest w śmietnikach marin, nie w morzu
  • Nie wylewaj żadnych ścieków do rzek, ani jezior, nie myj samochodu nad ich brzegami
  • Nie wylewaj do zlewów czy toalet substancji niebezpiecznych, kwasów, olejów przepracowanych czy leków
  • Staraj się wytwarzać jak najmniej odpadów, a te, które powstaną – segreguj
  • Nie marnuj wody. Zawsze kontroluj przepływ i zakręć kran, gdy nie masz potrzeby korzystania z wody
  • Ogranicz zużycie wody w butelkach. Korzystaj z wody z kranu
  • Naczynia myj w zmywarce. Staraj się uruchamiać zmywarkę przy jej pełnym załadowaniu. Z ekologicznego punktu widzenia zużycie wody przez zmywarkę jest około 3 razy niższe niż przy zmywaniu ręcznym
  • Do mycia naczyń używaj środków biodegradowalnych
  • Oszczędnie dozuj proszki do prania i inne detergenty
  • Uprawiając ogrody, działki, pola – stosuj naturalne nawozy
  • Kupuj rozsądnie. Podczas zakupów wybieraj tylko produkty pochodzące z niezagrożonych populacji oraz takie przetwory ryb, przy łowieniu których nie ucierpiały morskie ssaki.
Dbajmy odpowiedzialnie o nasz wspólny dom, jakim jest planeta Ziemia. Ludzie, zwierzęta, morze, góry, światło, woda – cała natura – wszyscy jesteśmy ŻYCIEM – doceniajmy i szanujmy.