Naszą wspólną planetę Ziemię pokrywają miliony niesamowitych roślin o różnych kształtach, kolorach, zapachach i właściwościach. W ich liściach, łodygach i kwiatach kryją się niewidoczne gołym okiem związki organiczne zwane olejkami eterycznymi. To najwyższej jakości skoncentrowane i silne w swym działaniu esencje rośliny. Fenomenalnie oddziałują na ciało, umysł i duszę. Dobroczynnie pielęgnują zdrowie, urodę i samopoczucie. Pozwalają inaczej spojrzeć na świat tu i teraz. Warto zapoznać się ze światem olejków eterycznych oraz warto wprowadzić niezwykłe kropelki do swojego życia. Dlaczego i w jaki sposób? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Dlaczego warto używać olejków eterycznych?
Dobry nastrój i poprawa zdrowia
Stosowanie olejków eterycznych to skuteczny i przyjemny sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia. Olejki mogą poprawić nastrój, uspokoić, odprężyć, dodać energii i usprawnić myślenie. Wystarczy odkręcić buteleczkę z wybranym olejkiem, by całą przestrzeń wypełnił przyjemny aromat. Dzięki dyfuzowaniu olejków eterycznych w ultradźwiękowym dyfuzorze możemy stworzyć wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu oraz poprawić sobie i innym nastrój. Dyfuzor ułatwia rozpylanie olejków eterycznych bez podgrzewania, a więc z zachowaniem ich właściwości prozdrowotnych. Przed wyborem i użyciem danego olejku warto określić, jaki chcemy wywołać emocje oraz jakie uzyskać efekty:
Odprężające – świetnie sprawdzi się olejek z rozmarynu, bazylii, jałowca, mięty, szałwii, geranium, tymianku i macierzanki.
Uspokajające – doskonałym wyborem będzie olejek z kwiatów pomarańczy, rumianku, lawendy, szałwii, róży, hyzopu.
Antydepresyjne – najlepszy będzie olejek z szałwii, rumianku, geranium, bazylii, lawendy, kwiatów pomarańczy i jaśminu.
Pobudzające, usuwające zmęczenie i poprawiające pamięć – idealny będzie olejek o zapachu sosny, bazylii, jałowca, lawendy i hyzopu.
Usprawniające myślenie – warto wybrać olejek z lawendy, rozmarynu, bazylii, pelargonii i geranium.
Piękna i jędrna skóra
Olejki eteryczne wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne. Poprawiają jędrność i elastyczność skóry, spowalniają proces starzenia, wygładzają i wyrównują jej strukturę. Dodatkowo olejki regulują poziom sebum, tonizują, wzmacniają naczynka krwionośne, rozjaśniają blizny i przebarwienia. Najlepsze olejki do pielęgnacji skóry to olejek z drzewa herbacianego, z drzewa różanego, geraniowy, rozmarynowy, lawendowy, paczulowy, szałwiowy, cynamonowy, neroli, mandarynkowy i pomarańczowy. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych na skórze jest ich rozcieńczanie. Olejki należy rozcieńczyć w odpowiednim oleju bazowym, np. kokosowym, winogronowym, migdałowym, shea. Olej bazowy warto dobrać do potrzeb skóry oraz powierzchni stosowania.
Zdrowe i piękne włosy
Olejki eteryczne wspomagają regenerację włosów, tonizują skórę głowy i wygładzają łuski. Mają właściwości przeciwzapalne, poprawiają krążenie i stymulują cebulki włosów do wzrostu, regulują wydzielanie sebum. Wystarczy dodać kroplę olejku na przykład do szamponu, by dostarczyć włosom cennych składników. Do włosów suchych i zniszczonych świetnie sprawdzi się olejek ylang-ylang, lawendowy, czy geranium. Włosy wypadające warto wzmocnić olejkiem tymiankowym, rozmarynowym i imbirowym. Do włosów cienkich wskazany jest olejek eteryczny z drzewa różanego i z trawy cytrynowej. Do włosów z łupieżem idealny będzie olejek z grejpfruta, drzewa sandałowego, drzewa herbacianego, z bergamotki, laurowy i patchoulowy.
Kuchnia pełna smaku, aromatu i zdrowia
Olejki eteryczne nadają potrawom właściwości zdrowotne, terapeutyczne i smakowe. Większość z nich korzystnie wpływa na trawienie oraz działa przeciwbakteryjnie. Ważne, aby używać wyłącznie produktów, które w składzie mają 100% ekstraktu z danej rośliny. Dzięki użyciu olejków eterycznych przygotujemy smaczny deser z nutą mięty, cytryny, lawendy, cynamonu lub kardamonu. Orzeźwiający napój z nutą imbiru, grejpfruta i goździków. Rozgrzewające danie z nutą szałwii, rozmarynu, bazylii, oregano, tymianku, kolendry i trawy cytrynowej. Olejków eterycznych w kuchni należy używać bardzo rozważnie. Jedna kropla olejku może zastąpić łyżeczkę przyprawy. Powinniśmy wymieszać ją z inną substancją np. olejem kokosowym, oliwą, miodem, czy jogurtem.
Osobiste kompozycje zapachowe
Tworzenie ulubionego zapachu jest prawdziwą przyjemnością i sztuką. Piękną kompozycją zapachową, stanowiącą kwintesencję kobiecej energii będzie na przykład połączenie dwóch kropli olejku ylang-ylang oraz dwóch kropli olejku z neroli. Ten pięknie pachnący eliksir ukoi, rozluźni, przywróci witalność i poprawi przepływ energii w ciele. Kompozycją przynoszącą spokojny słodki sen będzie połączenie dwóch kropli olejku z paczuli, dwóch kropli olejku z lawendy oraz jednej kropli olejku ze słodkiej pomarańczy. Warto puścić wodze fantazji, zaufać swojej intuicji oraz stworzyć niepowtarzalną mieszankę, która będzie bliska ciału i duszy.
Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?
Należy stosować tylko 100% naturalne olejki eteryczne o wysokiej jakości.
Wskazany jest wybór olejków, których zapach jest dla nas przyjemny. Jeśli zapach jakiegokolwiek olejku (nawet bardzo zachwalanego przez innych) drażni – nie należy go stosować.
Olejki przechowujemy szczelnie zamknięte w suchym, zacienionym i niedostępnym dla dzieci i zwierząt miejscu.
Przed pierwszym użyciem olejku należy wykonać próbę uczuleniową.
Przy zastosowaniu miejscowym oraz wewnętrznym należy stosować tylko rozcieńczone olejki eteryczne.
Należy przestrzegać dawkowania. Każda kropla olejku eterycznego to prawdziwa bomba cennych składników. Wystarczy użyć kilka kropli olejku, by skorzystać z jego działania.
W przypadku olejków cytrusowych zaleca się unikać wystawiania skóry na promieniowanie UV przynajmniej przez 12 godzin od użycia.
W przypadku kobiet karmiących, ciąży, dzieci oraz konkretnych dolegliwości należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i zasięgnąć rady naturopaty lub lekarza.
Gdzie kupić olejki eteryczne?
Olejki eteryczne można kupić w sklepie internetowym, w sklepach zielarskich oraz z produktami ekologicznymi, w drogeriach, salonach kosmetycznych, aptekach. Kupując produkt, należy zwrócić uwagę, aby był w 100% naturalny. Na etykiecie powinien widnieć napis „olejek eteryczny”, nazwa łacińska (botaniczna) rośliny, z jakiej pozyskano olejek, nazwa producenta oraz dystrybutora, zastosowanie, data ważności i środki ostrożności.
Podsumowanie
Olejki eteryczne są wyjątkowym naturalnym eliksirem dla ciała, umysłu i duszy. Ich regularne i rozsądne stosowanie może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Z pewnością warto poznać i wprowadzić olejki eteryczne do swojego życia, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Źródło wiedzy:
- „Encyclopedia of Essential Oils” – Julia Lawless; HarperCollins Publisher 2002
- „Uzdrawiająca moc olejków eterycznych” – Brown Claire Waite; Alma-Press 2020
- „Olejki aromatyczne w domowej apteczce” – Susanna Farber, Axel Meyer; Purana 2017