6 ważnych produktów dla twoich oczu

O tym, jak ważny jest w życiu wzrok, wie każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że o wzrok należy dbać każdego dnia tak, aby służył bez zarzutu przez wiele lat. Jednym ze sposobów na poprawę dobrostanu oczu i widzenia jest prawidłowa dieta.

Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim produkty bogate w przeciwutleniacze. Wśród antyoksydantów najważniejsze są witaminy A, C, i E oraz antocyjany, resweratrol i luteina. Poniżej znajdziesz 6 ważnych produktów dla twoich oczu, które warto włączyć do codziennej diety.

ORZECHY – spośród wszystkich orzechów, pistacje uważane są za najlepsze dla lepszego widzenia. Zawierają luteinę, zeaksantynę i witaminę E. Świetne dla oczu są także migdały, które dzięki dużej zawartości witaminy E hamują proces zwyrodnienia plamki żółtej.

JAJKA – są dobrym źródłem zeaksantyny, luteiny, cynku oraz licznych przeciwutleniaczy. Spożywając jajka, chronimy wzrok przed promieniowaniem słonecznym i zapobiegamy wystąpieniu chorób takich jak zwyrodnienie siatkówki czy zaćma.

RYBY MORSKIE – łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki i pstrąg są bogate w kwas DHA, który znajduje się też w siatkówce oka. Niski poziom DHA może powodować zespół suchego oka. Ryby tłuste zawierają także kwasy omega 3 i witaminę D, które dobrze wpływają na zdrowie oczu.

OLIWA Z OLIWEK – jest bardzo bogata w polifenole i witaminę E, które dobroczynnie wpływają na wzrok i zapobiegają chorobom siatkówki. Warto wybierać oliwę z pierwszego tłoczenia, ponieważ ma najwięcej antyoksydantów.

POMIDORY – zawierają likopen, który hamuje zwyrodnienie plamki żółtej, co często jest przyczyną pogorszenia lub utraty wzroku. Pomidory są bogate także w witaminę C, która również chroni wzrok oraz dobrze wpływa na sprawność całego układu krążenia.

OWOCE JAGODOWE I ZIELONE WARZYWA – są bogate w luteinę, która dobrze wpływa na jakość widzenia. Najlepiej jeść je na surowo, gdyż nie tracą wtedy cennych składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje natka pietruszki, która zawiera dużo wapnia, magnezu, żelaza, potasu, witamin C, A, PP oraz kwasu foliowego.

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem, oprócz zdrowej diety ważna jest także odpowiednia higiena oczu, czyli np. wypijanie odpowiedniej ilości wody, joga dla oczu czy częste przerwy w pracy przed komputerem.

Stosuj na co dzień powyższe wskazówki i ciesz się dobrym wzrokiem 🙂 .