Na silny i długotrwały stres z powodu obecnie trwającej pandemii narażony jest każdy z nas. Rozmiar nieprzyjemnego doświadczenia może być różny: od zachorowania i bezpośredniego zagrożenia życia naszego lub bliskiej osoby, bycie w grupie szczególnego ryzyka, pozostawanie w kwarantannie, konfrontowanie się z informacją o śmierci bliskiej osoby lub jej groźbie. Mogą to być także wprowadzone regulacje sanitarno-epidemiologiczne ograniczające swobodę działania w tym zawodowego, spędzania wolnego czasu czy wsparcia medycznego w schorzeniach niepandemicznych.
Wszystkie powyższe sytuacje mogą prowadzić do zwiększenia stresu i pogorszenia zdrowia. Eksperci szacują, że powodem co najmniej 70 procent wszystkich wizyt u lekarzy są dolegliwości i choroby związane z silnym, przewlekłym stresem. Jeśli zatem czujesz się często spięty i zdenerwowany, wypróbuj 9 sposobów na zmniejszenie stresu. Ich stosowanie pozwoli lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz da siłę i energię do pokonywania życiowych trudności.
1. Zadbaj o sen. Niewystarczająca ilość lub złej jakości sen może negatywnie wpłynąć na nastrój, poziom energii i zdrowie fizyczne. Śpij co najmniej 7 godzin dziennie. Staraj się kłaść do snu i wstawać o stałych porach. Więcej o tym, jak spać dobrze i zdrowo przeczytasz TUTAJ.
2. Naucz się technik relaksacyjnych. Medytacja, rozluźnienie mięśni, wizualizacja, modlitwa, ćwiczenia głębokiego oddychania i joga to potężne techniki relaksacyjne i przeciwdziałające stresowi.
3. Wzmocnij swoją sieć społecznościową. Połącz się z innymi, biorąc udział w tematycznych wydarzeniach online. Dołącz do organizacji lub uczestnicz w grupie wsparcia. Chroń siebie i jednocześnie wspieraj innych.
4. Doskonal swoje umiejętności zarządzania czasem. Im skuteczniej pogodzisz obowiązki zawodowe i rodzinne, tym niższy będzie Twój poziom stresu.
5. Prowadź zdrowy styl życia. Dbaj o prawidłową wagę ciała, nie pal papierosów, unikaj alkoholu, regularnie ćwicz. Wprowadź różnorodną dietę zawierającą owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i zdrowe tłuszcze.
6. Jeśli możesz, spróbuj rozwiązać stresujące sytuacje. Nie pozwól, aby problemy pozostawały bez rozwiązania i niepotrzebnie zajmowały Twój umysł. Szukaj sposobów na rozwiązanie stresujących sytuacji, wykorzystuj umiejętności negocjacyjne w domu i w pracy.
7. Ucz się i rozwijaj, doceniaj małe rzeczy, praktykuj wdzięczność. Delektuj się codziennością i małymi rzeczami. Jedz powoli, skup się na smaku i wrażeniach z każdego kęsa. Wybierz się na spacer, drzemkę lub posłuchaj ulubionej muzyki.
8. Wprowadź dietę niskoinformacyjną. Zminimalizuj oglądanie, słuchanie, czytanie i szukanie informacji dotyczących pandemii, które nakręcają spiralę lęku i stresu. Informacji szukaj tylko w wiarygodnych źródłach.
9. Nie bój się prosić o pomoc najbliższych osób, przyjaciół i sąsiadów. Jeśli stres i niepokój nie ustąpią, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Dobre zdrowie psychiczne to siła i energia do pokonywania życiowych trudności. Dbaj o nie systematycznie i najlepiej, jak tylko potrafisz. Z pewnością pomoże to wzmocnić Twoją psychikę, zachować zdrowie i spowoduje uśmiech na twarzy. Powodzenia!