Mandarynki – cytrusy o wielkiej mocy

Żadną inną porą roku nie cieszą się taką popularnością jak właśnie zimą. Sięgają po nie i mali i duzi smakosze. Kuszą radosnym kolorem, zniewalającym zapachem i niesamowitym smakiem. Warto jednak wiedzieć, że te pyszne owoce oprócz wyjątkowego smaku i soczystości kryją w sobie także moc witamin, zdrowia, dobrego samopoczucia i urody. To obowiązkowy składnik zimowej zdrowej diety.

Właściwości zdrowotne mandarynek:

? Są doskonałym źródłem witaminy C. W 100g jest jej aż 32% zalecanej dziennej dawki. To z jej pomocą układ odpornościowy jest wzmocniony, a organizm lepiej broni się przed wirusami. 

? Pomagają przy zaparciach oraz infekcjach dróg moczowych.

? Dzięki dużej ilości witaminy A przeciwdziałają powstawaniu schorzeń oczu, wpływają korzystnie na kondycję skóry, kości i zębów.

? Opóźniają procesy starzenia dzięki właściwościom antyoksydacyjnym owoców. 

? Stymulują trawienie i pomagają organizmowi w pozbywaniu się toksyn.

? Dzięki zawartej w owocach flawonoidu o nazwie nobiletyna, zapobiegają odkładaniu się tłuszczów w wątrobie, przez co obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II i miażdżycę.

? Pomagają w diecie – jedna mandarynka to tylko 34 kalorie. Owoce mają niski indeks glikemiczny (30) – są zatem dobrym wyborem dla osób chorych na cukrzycę.

? Dzięki zawartości substancji salvestrol Q40 niszczą komórki odpowiedzialne za niektóre nowotwory, na przykład raka wątroby.

? Wpływają korzystnie na serce oraz cały układ krwionośny. Zawierają potas, od którego zależy prawidłowe ciśnienie krwi oraz prawidłowa praca mięśnia sercowego.

? Dzięki cudownemu zapachowi przeganiają senność, dodają energii i wywołują uśmiech na twarzy. Są także niezłym afrodyzjakiem ?.

? Najsmaczniejsze i najzdrowsze są świeże owoce. Mandarynki mogą być także świetnym dodatkiem do sałatek, sosów, wypieków, koktajli, musów, przetworów.

MANDARYNKI TO CYTRUSY O WIELKIEJ MOCY. KRYJĄ W SOBIE WYJĄTKOWY SMAK, ZDROWIE, DOBRE SAMOPOCZUCIE I URODĘ. JEDZMY JE JAK NAJCZĘŚCIEJ!

Mus mandarynkowy z lnem i wiórkami kokosowymi. Przepis i zdjęcia WellJaTyMy.pl