7 właściwości zdrowotnych borówki amerykańskiej

Co roku z utęsknieniem czekam na borówkowy sezon. W rodzinnym sadzie mamy kilka krzewów tego wyjątkowego rarytasu. Wspaniale jest obserwować, jak wraz z wiosną pojawiają się pierwsze małe zielone owoce, które latem dojrzewają i nabierają pięknego błękitnego koloru. Borówki amerykańskie to drogocenny skarb, w którym kryje się nie tylko cudowny kolor i smak, ale także wiele właściwości zdrowotnych. Zdecydowanie warto je poznać. Warto też zwiększyć ilość spożywanych owoców, by zafundować swojemu organizmowi wyjątkowy well prezent. Z pewnością odwdzięczy się zdrowiem, energią, dobrym samopoczuciem i pięknym wyglądem.

7 właściwości zdrowotnych borówki amerykańskiej

1. Pielęgnuje ciało, umysł i duszę

Borówka amerykańska jest naturalnym źródłem antocyjanów, kwasów organicznych, flawonoidów, karotenoidów i witamin: A, B, PP, C, E, D. Szklanka świeżych owoców pokrywa aż 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Borówki są także bogate w minerały takie jak cynk, selen, miedź, magnez, potas, żelazo oraz wapń. Bogactwo naturalnych składników sprawia, że borówki są doskonałe do pielęgnowania zdrowia i urody. Są naturalną bronią w walce z wolnymi rodnikami, których w naszym organizmie powstaje zdecydowanie za dużo.

2. Chroni przed rakiem

Borówka amerykańska zawiera antyoksydanty oraz antocyjany, które mają silne działanie przeciwnowotworowe oraz kwas elagowy zmniejszający ryzyko rozwoju nowotworów płuc, wątroby i przewodu pokarmowego. Zawarty w borówce amerykańskiej kwas foliowy ma działanie zapobiegające nowotworom macicy. Borówka amerykańska zawiera również fitoestrogeny, które zapobiegają rozwojowi nowotworu piersi, wątroby i tarczycy. Spożywanie borówki pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Zapobiega to uszkodzeniu komórek i powstawaniu zmian nowotworowych.

3. Działa przeciwzapalnie

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów i polifenoli, borówka zapobiega powstawaniu zapaleń. Przeprowadzone badania wykazały że objawy reumatyzmu ustępowały w największym stopniu u osób, które często spożywały borówkę amerykańską. Owoce są także bogatym źródłem witaminy C, która sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych, umożliwiając pozbycie się wielu dolegliwości.

4. Poprawia pamięć

Zawarte w borówce amerykańskiej antocyjany odpowiedzialne są za działanie ochronne wzroku. Witamina A odpowiedzialna jest za zwalczanie wolnych rodników, które często uszkadzają nasz wzrok. Oprócz tego ekstrakt z borówki amerykańskiej poprawia mikrokrążenie w oku, a także ukrwienie tęczówki. Obecne w owocach flawonoidy poprawiają istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów. W konsekwencji odwracają przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci. 

5. Wspomaga pracę oczu

Borówka amerykańska doskonale wspomaga pracę oczu. Zawarte w owocach antocyjany działają regenerująco, a antyoksydant w postaci witaminy A zwalcza wolne rodniki uszkadzające wzrok. Spożywanie borówki zalecane jest osobom pracującym przy komputerze, pilotom i kierowcom. Korzystnie działa na fotoreceptory oka, poprawiając prawidłowe widzenie o zmierzchu. Badania wykazały, że borówka amerykańska wspomaga leczenie zaćmy i zwyrodnienie plamki żółtej.

6. Zapewnia well sylwetkę

Borówka amerykańska jest doskonałym źródłem błonnika, który wspiera utrzymanie trwałego uczucia sytości. Usprawnia także perystaltykę jelit, reguluje wypróżnienia, poprawia wchłanianie składników odżywczych. 100 gram borówki zaspokaja 14% dziennego zapotrzebowania na błonnik. Borówki mają niską wartość energetyczną. 100 g owoców to jedynie 57 kcal. Borówka amerykańska zaliczana jest do żywności o niskim indeksie glikemicznym wynoszącym poniżej 50.

7. Troszczy się o urodę

Borówki amerykańskie są prawdziwym eliksirem młodości. Skutecznie usuwają nadmiar wolnych rodników, przyspieszają regenerację zniszczonych komórek nerwowych oraz pobudzają proces powstawania nowych. Dieta bogata w borówki poprawia elastyczność naczyń krwionośnych oraz pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu. W ten sposób borówki opóźniają procesy starzenia i utrzymują cerę gładką, promienną, jędrną i zdrową przez długie lata.

Borówka amerykańska to wyjątkowy i cudowny skarb natury. Jeśli pragniesz zadbać o zdrowie, pobudzić pracę mózgu, poprawić wzrok, opóźnić procesy starzenia, wesprzeć układ pokarmowy, zadbać o serce, mieć piękną cerę i czuć się wspaniale to koniecznie zwiększ spożycie borówki. Jak najczęściej sięgaj po owoce pod różną postacią: świeże, mrożone, czy w postaci konfitury borówkowej. Wykorzystując borówkowe zapasy, przygotuj pyszny well koktajl, pudding czy krem. Ciesz się smakiem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem 🙂 .

Źródło wiedzy:

  • Harvard Medical School
  • “Borówka amerykańska” – Kazimierz Pliszka, Działkowiec 2002
  • „Owoce jagodowe” – Pedersen Stephanie, Vivante 2018