Wygraj z jesienną chandrą! 10 sposobów na dobre samopoczucie

Brrrrrrrrr… zimno! Nastała jesień a wraz z nią krótsze, szare i ponure dni, z mniejszą ilością słońca. Wiele osób odczuwa z tego powodu przygnębienie, spadek energii i poczucia wartości. Co robić w takiej sytuacji? W jaki sposób zadbać o dobre samopoczucie każdego dnia? Poznaj sprawdzone sposoby i utrzyj nosa jesiennej chandrze! 🙂 .

10 sposobów na dobre samopoczucie każdego dnia

Jedz zdrowo

Zdrowe odżywianie to niezbędne paliwo do prawidłowego i dobrego funkcjonowania organizmu. Bardzo ważna jest różnorodność spożywanych posiłków, która pozwala na uniknięcie niedoborów pokarmowych. Podstawą Twojej diety powinny być warzywa i owoce, kasze, ryby, tłuszcze roślinne, orzechy, nasiona, zioła, kiszonki. Unikaj cukru, żywności wysoko przetworzonej, fast-foodów i kolorowych napojów. Używaj rozgrzewających przypraw, takich jak: imbir, kurkuma, chilli, cynamon, kardamon, goździki. Zamień używki, a w szczególności alkohol na zdrowe herbaty owocowe lub ziołowe. W szczególności polecam czerwoną herbatę, która ma mnóstwo wartości odżywczych (więcej o tym eliksirze zdrowia przeczytasz TUTAJ). Obserwuj swój organizm. Jedz tylko takie produkty, które Ci służą. Staraj się jeść regularnie 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Pamiętaj o ciepłych śniadaniach, które są ważnym czynnikiem zdrowej diety. Podstawowe zasady zdrowego odżywiania poznasz TUTAJ.

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna i powinna być na stałe wpisana w Twój tygodniowy rozkład zajęć. Wysiłek fizyczny poprawia ogólny stan zdrowia, daje dobrą energię, lepsze samopoczucie, sprawniejsze i silniejsze ciało, lepszy sen. Trenuj w odpowiedniej dla Ciebie porze dnia, minimum 30 minut. Masz do wyboru wiele rodzajów aktywności fizycznych, np. zajęcia fitness, siłownia, ćwiczenia w domu, taniec, jazda na rowerze, jazda na nartach, bieganie, pływanie. Ważne są również małe czynności, które powodują wzrost energii i poprawę samopoczucia w ciągu dnia, np. używanie schodów zamiast windy, spacer, domowe porządki. Więcej o korzyściach z bycia aktywnym przeczytasz TUTAJ.

Pij dużo wody

Dbanie o właściwe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne i obowiązkowe. Staraj się to robić regularnie. Pij ok. 1,5 – 2 litry wody dziennie. Część płynów mogą stanowić zdrowe herbaty ziołowe, np.: koper włoski, morwa biała, mięta, herbata czerwona czy zielona. W pracy, w czasie podróży, miej przy sobie zawsze butelkę z wodą. Możesz też zabrać ze sobą przygotowany w domu zdrowy koktajl.

Wysypiaj się

Sen jest niezwykle ważny! Śpi co najmniej siedem godzin dziennie. Jeśli będziesz niewyspany, będziesz się gorzej czuć, będziesz miał mniej energii, gorsze samopoczucie, będziesz rozkojarzony. Dbaj też o odpowiednią higienę snu, np. staraj się iść spać i wstawać rano o tej samej porze. Nie jedz na ok. 2 h przed snem. Śpij w przewietrzonym i zaciemnionym pokoju. O tym, jak spać dobrze i zdrowo przeczytasz TUTAJ.

Planuj dzień

Każdy dzień rozpoczynaj od pytania: Co mogę uczynić, aby ten dzień był lepszy? Jakie zadania mam do wykonania? Czy przybliżają mnie do realizacji celów? Co zrobię tylko dla siebie (stawiaj na małe rzeczy, np. zdrowe śniadanie, czytanie książki), co zrobię dla innych (stawiaj na małe rzeczy: np. wieczorny spacer z bliską osobą, wspólne gotowanie).

Miej kontakt z naturą

Kontakt z naturą obniża poziom stresu, zmniejsza zmęczenie psychiczne, rozjaśnia umysł, powoduje lepszy humor, więcej szczęścia i chęć do życia. Dotlenia, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia i wydłuża jakość snu. Motywuje do zwiększonej aktywności fizycznej. Daje paliwo i energię dla organizmu, co często jest lepsze od filiżanki kawy. Jak najczęściej przebywaj na świeżym powietrzu. Włącz uważność na przyrodę, która tętni życiem w wielu miejscach. Poczuj relaks i szczęście. Korzyści z obcowania z naturą są dla Ciebie za darmo i na wyciągnięcie ręki.

Czytaj książki

Czytając ciekawą książkę odpoczniesz, zrelaksujesz się, zregenerujesz i zmniejszysz poziom stresu. Naukowcy dowodzą, że już sześć minut czytania powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi i rozluźnienie mięśni. Czytanie w godzinach wieczornych to także wyciszenie po całym dniu i lepszy sen. Więcej o zaletach czytania książek przeczytasz TUTAJ.

Słuchaj podcastów

Podcasty są fantastyczne i dotyczą wielu interesujących tematów. Podcasty uczą, inspirują, motywują, poprawiają samopoczucie, przedstawiają bardzo ciekawych ludzi. Możesz słuchać ich wszędzie np. podczas podróży samochodem, biegania, spaceru, domowych porządków. Narzędziem do wyszukiwania i słuchania podcastów jest np. Podcast Addict czy Casts Classic.

Praktykuj wdzięczność, doceniaj małe rzeczy i sukcesy

Bądź wdzięczny za wszystko, co posiadasz dom, rodzina, zdrowie, praca, przyjaciele, bezpieczny kraj… Doceniaj codzienne małe rzeczy, piękne chwile tu i teraz: słońce, deszcz, niebo, gwiazdy, śpiew ptaków, spadające liście z drzew, śniadanie z rodziną, spacer bliską osobą, bieganie w parku… Regularnie oglądaj się za siebie i przypominaj sobie, jak wiele udało Ci się już osiągnąć. Na pewno masz sukcesy małe i większe. Przypomnij sobie! Doceń się i uśmiechnij 🙂 .

Miej kontakt ze sztuką

Kontakt ze sztuką to wiele korzyści dla duszy, umysłu i ciała. Kontakt ze sztuką korzystnie wpływa na zdrowie, uspokaja, redukuje stres. Wzbogaca wewnętrznie, uwrażliwia, daje siłę do działania lub wycisza. Rozwija empatię, wyobraźnię, kreatywność, odwagę. Poszerza wiedzę o twórcach, dziełach, historii. Pogłębia wiedzę o nas samych, pomaga zrozumieć wnętrze człowieka. Warto czasem zatrzymać się i pobyć chwilę ze sztuką oraz z jej nieocenionym pięknem i bogactwem, jakie daje. Z pewnością korzystnie wpłynie to na cały Twój dobrostan. Więcej o korzyściach kontaktu ze sztuką przeczytasz TUTAJ

Podsumowanie

Odpowiednie i całościowe dbanie o siebie każdego dnia to klucz do zdrowia i codziennego uśmiechu na twarzy, niezależnie od pogody. Wszystko zależy od Ciebie, a wewnętrzna determinacja i samodyscyplina jest Twoją najsilniejszą bronią. Utrzyj chandrze nosa i nie daj się! Wejdź w jesienną i zimową porę z ogromną energią, pozytywnym nastawieniem, uśmiechem i świadomością, że nie tak łatwo z Tobą wygrać! 🙂 .